3 sposoby na utylizację gruzu w dużym mieście

Podczas remontu lub też różnego rodzaju innych prac budowlanych często wytwarzana jest spora ilość różnego rodzaju odpadów budowlanych. Do tej grupy zaliczyć można z pewnością gruz, czyli mieszankę różnego rodzaju odpadów składających się z betonu, cegieł, ceramiki budowlanej itd.

Odpady tego typu muszą być składowane w  odpowiedni sposób, a także utylizowane lub poddawane procesowi recyklingu. Dzięki temu skutecznie redukujemy ich negatywny wpływ na środowisko i ograniczamy ilość odpadów, jakie generuje działalność człowieka. Warto więc wiedzieć, jakie są sposoby utylizacji gruzu w dużym mieście, czy jest to obowiązkowe, jak poradzić sobie w sytuacji, gdy nie posiadamy niezbędnego sprzętu oraz pojazdów, aby odpowiednio zutylizować gruz oraz dlaczego utylizacja gruzu w dużym mieście przestała być już problemem?

Czy odpowiednia utylizacja gruzu jest obowiązkowa?

Gruz należy do grupy odpadów, które wymagają odpowiedniego postępowania oraz specjalistycznej utylizacji i recyklingu. Jest to wymagane przez obowiązujące obecnie prawo, które klasyfikuje tego typu odpady budowalne jako szkodliwe dla środowiska. Z tego też względu każda osoba lub firma, która prowadzi działania, w wyniku których wytwarza gruz, powinna zadbać o jego odpowiednie składowanie, a także utylizację. W przypadku niestosowania się od tych wymagań, na daną osobę lub firmę może zostać nałożona kara grzywny, której wysokość zależy od danego przypadku. Czasami może ona sięgać naprawdę bardzo wysokich kwot, szczególnie wtedy, gdy nieprawidłowo utylizowany gruz wyrządził jakieś szkody środowiskowe lub generuje inne poważne zagrożenia. 

Wykorzystanie gruzu na placu budowy

Gruz, mimo że zaliczany jest do odpadów, to w rzeczywistości zawiera on sporo cennych surowców i ma właściwości, które sprawiają, że może być ponownie wykorzystany w swojej pierwotnej formie. Aby jednak tak się stało, konieczne jest jego odpowiednie segregowanie. Jeśli o to zadbamy, możemy wykorzystać np. czysty gruz betonowy do innych prac na placu budowy. Często taki materiał wykorzystuje się np. do wzmocnienia fundamentów budynków, czy też utwardzenia nawierzchni, w celu umożliwienia wjazdu ciężkich pojazdów na teren budowy. Trzeba jednak pamiętać, że wykorzystanie gruzu w takim celu będzie możliwe jedynie wtedy, gdy nie będzie on zawierał innych elementów, czy też substancji potencjalnie szkodliwych dla środowiska. 

Wywóz gruzu na własną rękę

W przypadku, gdy chcemy pozbyć się niewielkiej ilości gruzu, najlepszym sposobem jest zorganizowanie jego transportu na własną rękę. Zazwyczaj ogranicza się to do spakowania gruzu w specjalne worki lub wiadra i zawiezienie go do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, lub innego miejsca, w którym przyjmowane i utylizowane są takie odpady budowlane. Dzięki temu rozwiązaniu nie musimy ponosić żadnych dodatkowych kosztów, co dla wielu osób będzie najlepszą opcją. Zadanie to będzie jeszcze bardziej ułatwione w sytuacji, gdy dysponujemy samochodem dostawczym lub nawet zwykłym samochodem osobowym, jednak z dużą przestrzenią bagażową. Wtedy transport nawet większej ilości gruzu nie będzie problemem. 

Skorzystanie z usług profesjonalnych firm

Innym rozwiązaniem, które sprawdzi się szczególnie wtedy, gdy nie mamy jak przetransportować gruzu w miejsce utylizacji lub gdy mamy go zbyt dużo, jest skorzystanie z usług profesjonalnych firm. W tym celu warto wcześniej wypożyczyć specjalny kontener na gruz, który znacząco ułatwi przechowywanie odpadów, a także ich późniejszy transport. Oczywiście można w tym przypadku skorzystać również ze specjalnych worków na gruz i w takiej formie oddać gruz do utylizacji profesjonalnej firmie. Przedsiębiorstwa, które oferują wywóz śmieci we Wrocławiu, zadbają o to, aby gruz trafił w miejsce, gdzie będzie mógł być bezpiecznie zutylizowany lub poddany recyklingowi w celu odzyskania cennych surowców i ich ponownego wykorzystania. 

Dlaczego utylizacja gruzu w dużym miejsce nie jest już problemem?

Dawniej utylizacja gruzu w dużym mieście mogła być dość problematyczna. Obecnie jednak całkowicie się to zmieniło, ponieważ na rynku działa wiele różnych firm, które oferują wywóz śmieci we Wrocławiu i innych miastach, przez co korzystając z usług takich przedsiębiorstw, nie trzeba się niczym przejmować i można mieć pewność, że gruz trafi w odpowiednie miejsce i zostanie legalnie zutylizowany.