Belownica – kto powinien ją mieć?

Różnego rodzaju odpady to nieodłączny element w działalności firm z różnych branż. Na szczęście, istnieją sposoby na to, by przynajmniej ograniczyć powierzchnię, jaką zajmują śmieci. Jednym z tego typu rozwiązań jest belownica. Odpowiednio wykorzystana może stanowić cenne wsparcie podczas codziennego prowadzenia biznesu.

Belownica – co to takiego jest?

Istota tego urządzenia jest bardzo prosta. Belownica to taka maszyna, której praca pozwala na zmniejszenie powierzchni odpadów powstałych w trakcie działalności firmy. Proces ten odbywa się w oparciu o proces prasowania w tzw. bele – stąd właśnie pochodzi nazwa całego mechanizmu. Z użyciem nowoczesnej belownicy można sprasować ze sobą między innymi takie rodzaje materiałów jak:

  • tektura (kartony),
  • butelki, w tym m.in. butelki PET,
  • plastik,
  • tekstylia,
  • odpady organiczne,
  • papier,
  • miękki papier (folia),

oraz wiele innych, w tym także takie twarde materiały jak na przykład… drewno. Jak widać, zakres możliwości belownicy jest naprawdę szeroki. Aparatura ta może sprawdzić się właściwie w przypadku każdej firmy, w której wytwarza się na co dzień znaczne ilości odpadów.

Jak działa belownica do prasowania opakowań?

Belownica to urządzenie, które zajmuje się wykonywaniem tzw. prasowania. W czasie tej operacji umieszczone w odpowiednim miejscu materiały zostają zgniecione przez działające z bardzo dużym naciskiem płyty prasujące. Czynność ta jest powtarzana kilkukrotnie, dzięki czemu możemy mieć pewność, że uzyskamy oszczędność miejsca. Według niektórych szacunków możliwe jest zmniejszenie powierzchni przetwarzanych materiałów nawet o 90 proc.

Co ważne, w nowoczesnych urządzeniach tego typu nie trzeba używać siły. Profesjonalne belownice są w części lub nawet całości zautomatyzowane.    

Zastosowanie – w jakich firmach powinna znajdować się belownica?

Belownica to urządzenie, które z uwagi na swoje liczne zalety jest wykorzystywane w codziennej działalności takich podmiotów jak na przykład przedsiębiorstwa logistyczne. Do grupy tej zalicza się między innymi hale magazynowe, czyli firmy, których przedmiotem działalności jest przechowywanie towarów. W takiej sytuacji naturalnym efektem ubocznym prowadzonej aktywności jest duża ilość materiałów, w tym w szczególności kartonowych pudełek oraz folii.

Oprócz tego nic nie stoi na przeszkodzie, by używać belownicy w przedsiębiorstwach produkcyjnych czy przemysłowych oraz wszędzie tam, gdzie efektem ubocznym codziennej działalności są opady w dużej ilości.

Belownica do prasowania odpadów – jakie są powody, dla których warto się na to zdecydować?

Zakup belownicy do firmy to rozwiązanie, które może przynieść wiele korzyści przedsiębiorcy. Nabycie tego typu urządzenia można potraktować raczej jako długoterminową inwestycję w rozwój organizacji, niż zbędny wydatek.

Profesjonalna belownica to przede wszystkim oszczędność miejsca. Jeśli zmniejszymy objętość odpadów o tak znaczny odsetek, jak wspomniane już ok. 90%, możemy zaoszczędzoną w ten sposób powierzchnię przeznaczyć na inne ważne dla firmy rozwiązania.

Oszczędność miejsca to ważny, ale nie jedyny atut. Oprócz tego trzeba pamiętać, że wydatki na belownicę mogą przynajmniej częściowo się zwrócić. Taki stan rzeczy wynika stąd, iż sprasowane odpady można odsprzedać recyklerom. Za niektóre ze śmieci, w tym np. folie, można otrzymać nawet kilkadziesiąt groszy. Środki z tego tytułu nie pokryją wprawdzie całego wydatku na zakup belownicy, ale mogą przynieść zwrot przynajmniej na poziomie kilku-kilkunastu procent.

Last but not least, belownica do odpadów to rozwiązanie, które zapewnia znaczną oszczędność czasu dla pracowników hali magazynowej itp. Zamiast kierować pracownika do tak monotonnej i powtarzanej czynności, można powierzyć mu obsługę belownicy, następnie zaś powierzyć bardziej ambitne zadania.

Belownica do odpadów – gdzie kupić?

Obecnie na rynku można znaleźć wiele sklepów z wyposażeniem do przemysłu, w tym także z balownicami. Wbrew pozorom, taki stan rzeczy może znacznie utrudnić dokonanie właściwego wyboru. W trakcie porównywania ofert sprzedawcy należy zwrócić uwagę nie tylko na jakość samego urządzenia, ale także cenę czy opinie dotychczasowych klientów.

Podczas zakupu tak ważnego sprzętu, jakim bez wątpienia jest belownica do prasowania odpadów, nie można pozwolić sobie na lekkomyślność. Konieczny jest wybór przedsiębiorstwa, które uwzględnia wyżej wymienione korzyści. Jednym z tego typu podmiotów jest STAL MARK.