Bezpieczna przesyłka – jak ją zapakować?

Jeśli sprzedawca chce związać ze sobą klienta, zaoferowanie dobrego jakościowo produktu czy atrakcyjnej ceny może nie wystarczyć. Oprócz tego ważne są również takie aspekty jak np. bezpieczeństwo dostarczanej przesyłki. W jaki sposób firma może o to zadbać? Kluczowe jest odpowiednie zapakowanie towaru. Ryzyko zniszczenia przesyłki staje się dzięki temu znacznie niższe (choć oczywiście nie znika w stu procentach).

Bezpieczna przesyłka – dlaczego jest to takie ważne?

Zabezpieczenie przesyłanego towaru przed zniszczeniem jest konieczne z różnych powodów. Przede wszystkim, wzrost liczby uszkodzonych podczas transportu przesyłek to prosta droga do tego, by trwale pogorszyć wizerunek firmy. Łatwo można wyobrazić sobie sytuację, w której zirytowani zniszczoną przesyłką klienci zamieszczają negatywną opinię na profilu firmowym w sieci.

To jeszcze nie wszystko, ponieważ należy liczyć się z tym, że im więcej towarów zostanie uszkodzonych, tym wyższe koszty z tytułu napraw gwarancyjnych będzie trzeba ponosić. Tymczasem, trzeba pamiętać, że nawet przesłanie drugiego egzemplarza w ramach zadośćuczynienia nie zatrze złego pierwszego wrażenia, a ponowne przyciągnięcie utraconego klienta może okazać się niezwykle trudnym zadaniem.

Zapakowanie przesyłki handlowej – w jaki sposób należy do tego podejść?

W ramach dostaw kurierskich dostarcza się do klientów różne rodzaje przesyłek, w tym np. książki, drobne AGD, kosmetyki, zabawki czy nawet meble. Niezależnie od tego, o jakim meblu jest mowa, należy pamiętać o istotnej kwestii, jaką jest zabezpieczenie przesyłki przed uszkodzeniem. Aby osiągnąć ten cel, można skorzystać np. z takich rozwiązań jak:

  • kartony – w tym przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na rozmiary. Błędem jest stosowanie kartonów zarówno zbyt małych (wówczas przewożony towar może wystawać pudełka, co naraża go na poważne uszkodzenia), jak i zbyt dużych (w takiej sytuacji przewożony ładunek będzie przemieszczać się wewnątrz kartonu, co jest groźne szczególnie podczas jazdy po wyboistej drodze),
  • wypełnienie styropianowe do pudełek tekturowych. Cel, dla którego stosuje się takie rozwiązanie, jest bardzo prosty: zabezpieczenie przesyłki przed obiciem, wstrząsami, zgnieceniem oraz innymi uszkodzeniami mechanicznymi. To właśnie dlatego wypełniacze stosuje się także w przypadku drogich i delikatnych przedmiotów. Oprócz tego styropian wygląda bardziej estetyczne niż np. wypełnienie przygotowane z użyciem toreb plastikowych, papieru itp.,
  • folia stretch – czarna lub przezroczysta folia stretchowa to powszechnie stosowane rozwiązanie, które stanowi ochronę przed takimi szkodliwymi czynnikami z otoczenia jak np. kurz, zabrudzenia, wilgoć, pyłki czy zarysowania. Choć nie zabezpieczy ona towaru przed silnym uderzeniem, to dzięki stretch zwiększa się szansa na to, że przesyłka bezpiecznie dotrze do adresata. Jednym z podmiotów, który dostarcza wysokiej jakości produkty w tym zakresie (wysokie standardy są potwierdzone przez certyfikat ISO), jest CAST, czyli polski producent folii stretch.

Wybór odpowiedniego opakowania to jeszcze nie wszystko

Dobór typu opakowania to ważny, ale nie jedyny aspekt, o którym należy pamiętać. Oprócz tego ważne są także takie kwestie jak np. właściwe oznaczenie przesyłki. Do ciekawych rozwiązań w tym zakresie zalicza się znaki manipulacyjne. W zależności od typu znaku dają one użyteczne informacje dla osoby, która zajmie się przewozem paczki. Oznaczenia manipulacyjne mogą informować np. o tym, czy podczas transportu zalecana jest szczególna ostrożność (bardzo ważne w przypadku materiałów wykonanych ze szkła) oraz w jaki sposób należy chwytać opakowanie, by nie doprowadzić do uszkodzeń.

Last but not least, podczas pakowania zamówionej przesyłki sprzedawca powinien mieć na uwadze, że klientowi zależy przede wszystkim na komforcie. Taki stan rzeczy oznacza, że towar powinien być nie tylko skutecznie chroniony przed zniszczeniem. Oprócz tego ważną rolę odgrywa kwestia wygody. A zatem błędem jest np. używanie dużych ilości taśmy klejącej. Wprawdzie dzięki temu można skutecznie uchronić się przed otwarciem paczki – w czasie transportu jest niemal pewne, że dojdzie wówczas do uszkodzenia. Z drugiej jednak strony łatwo można wyobrazić sobie frustrację klienta, który odebrał towar, ale teraz musi mocować się z usunięciem kilku warstw taśmy pakowej.