Co trzeba zrobić, aby stać się dostawcą Volkswagen Group?

Firmy działające w branży motoryzacyjnej muszą pilnować wszelkich procesów zachodzących w firmie, aby były one realizowane zgodnie z prawem i ze standardami, z jakich korzysta dana firma. Jest to szczególnie ważne w przypadku największych firm motoryzacyjnych takich jak na przykład Volkswagen. Marka ta znana jest na całym świecie i co roku produkuje bardzo dużo różnego rodzaju samochodów, które trafiają do większości krajów na całym świecie. 

Z racji tak dużej i zaawansowanej produkcji firma ta musi współpracować z różnego rodzaju zewnętrznymi dostawcami, którzy zajmują się produkcją wszelkich niezbędnych części i komponentów do samochodów tej marki. Dzięki temu produkcja może przebiegać znacznie szybciej, wydajniej i nie jest ona również uzależniona od jednego źródła dostaw. Chcąc jednak zostać dostawcą firmy Volkswagen, należy spełnić szereg istotnych wymagań, które zawarte są m.in. w FormelQ Capability.

Jakie standardy regulują wymagania dla dostawców firmy Volkswagen?

Firma Volkswagen przez wiele lat działalności wypracowała sobie stabilną i bardzo wysoką pozycję na rynku motoryzacyjnym. Było to możliwe dzięki innowacyjności oraz dokładnym przestrzeganiu wszelkich ustalanych norm i wymagań jakościowych. O ile zapanowanie nad własną firmą jest w pełni możliwe, to kontrola nad tym, czy inne przedsiębiorstwa współpracujące z daną firmą działają według jej wymagań i zasad, nie jest już takie proste. Z tego też względu marka Volkswagen w bardzo dokładny sposób dobiera swoich dostawców i określa dokładne wymagania, jakie muszą oni spełniać, aby mogli nawiązać współpracę z tą marką. 

Standardem, który zawiera wszystkie najważniejsze wymagania względem dostawców marki Volkswagen jest FormelQ Capability. Jest to zbiór różnego rodzaju norm i wymagań, jakie ma firma Volkswagen względem dostawców, którzy chcą nawiązać z nią współpracę. Jeśli po weryfikacji dane przedsiębiorstwo spełnia wszelkie te wymagania, może zostać nawiązana z nim współpraca np. w zakresie dostawy różnego rodzaju części i komponentów, niezbędnych do produkcji samochodów marki Volkswagen. 

Jakie wymagania trzeba spełnić, aby zostać dostawcą firmy Volkswagen?

Wymagania, jakie muszę spełnić dostawcy współpracujący z firmą Volkswagen, opierają się w dużym stopniu na krajowych i międzynarodowych zarządzeniach i konwencjach oraz na wewnątrzzakładowych wartościach i normach. Marka Volkswagen oczekuje od dostawców, z którymi współpracuje, że będą oni postępowali w pełni odpowiedzialnie i zobowiążą się do przestrzegania wszelkich zaleceń. 

Duże znaczenie dla marki Volkswagen ma oczywiście odpowiedzialne podejście do kwestii związanych z ochroną środowiska. Z tego też względu marka ta oczekuje takiego samego podejścia w przypadku dostawców, z którymi współpracuje. Kolejną bardzo ważną kwestią dla marki Volkswagen jest przestrzeganie międzynarodowych uznawanych praw człowieka, co jest również podstawą wszelkich stosunków handlowych. Dostawcy, którzy chcą nawiązać współpracę z tą firmą, muszą przestrzegać wszelkich ustaleń i prawa pracy obowiązującego w kraju, w jakim prowadzą swoją działalność. 

Niezbędne są również przejrzyste stosunki handlowe, ponieważ marka Volkswagen podejmuje swoje decyzje wyłącznie na podstawie rzeczowych kryteriów, a nie pod wpływem osobistych interesów czy też kontraktów. Nieodłączną częścią współpracy marki Volkswagen z dostawcami jest także przestrzeganie zasad zdrowej konkurencji i ustaw kartelowych. Dostawcy nie powinni zawierać żadnych niezgodnych z zasadami zdrowej konkurencji układów z konkurentami, dostawcami, klientami czy osobami trzecimi. Ważne jest tutaj też nienadużywanie ewentualnej dominującej pozycji na rynku. 

Jak wygląda proces ubiegania się o bycie dostawcą Volkswagen Group?

Nawiązanie współpracy z marką Volkswagen w roli dostawcy możliwe jest zarówno w przypadku większych, jak i mniejszych firm. Podstawową kwestią jest jednak to, aby dane przedsiębiorstwo spełniało wszelkie wymagania FormelQ Capability i inne normy, jakie wymagane są przez markę Volkswagen. 

Następnie firmy, które chcą zostać dostawcami marki Volkswagen, muszą się zarejestrować na specjalnie przeznaczonej do tego celu stronie Volkswagen Group. Proces rejestracji składa się z informacji własnej od dostawcy (SSR), akceptacji umowy ramowej B2B oraz wypełnienia bazy danych dostawców. Po tym procesie następuje weryfikacja danej firmy, która następnie może rozpocząć współpracę z Volkswagen Group.