Najpopularniejszym paliwem wykorzystywanym do ogrzewania budynków był węgiel. Jego popularność wynikała z ogromnego wydobycia tego surowca w polskich kopalniach.
Współcześnie odchodzi się od ogrzewania węglem ze względu na tworzenie się w trakcie procesu jego spalania dużej ilości szkodliwych dla środowiska i ludzi związków. Coraz więcej osób decyduje się na wymianę pieca z tradycyjnego „kopciucha” na model bardziej ekologiczny.
Ciągle jednak wiele budynków ogrzewa się węglem, używając do tego celu przestarzałych pieców, w których spala się oprócz niego praktycznie wszystko, od starych mebli, po różnego rodzaju odpady. Nowoczesne niskoemisyjne piece nie generują do atmosfery tak dużych ilości szkodliwych substancji, co tradycyjny „kopciuch”. Są nie tylko bardziej ekologiczne, ale również wydajniejsze.
Jakie piece nazywamy „kopciuchami”?
„Kopciuchem” określa się przestarzały piec opalany węglem o dużej emisyjności szkodliwych dla środowiska związków. Z reguły nie spełnia on żadnych norm w zakresie ochrony środowiska, a przede wszystkim atmosfery przed szkodliwymi związkami.
Osoby użytkujące tradycyjne „kopciuchy” z powodu oszczędności spalają w nich nie tylko węgiel, ale również opony, buty, stare ubrania, niskiej jakości węgiel lub miał węglowy, co generuje wydostawanie się dużej ilości pyłów, powodujących smog, mający niezwykle szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka, szczególnie z chorobami układu oddechowego, osób starszych oraz dzieci.
Ze względu na ogromną szkodliwość tradycyjnych „kopciuchów” przepisy prawa zmieniają się po to, aby wymusić na użytkownikach tego rodzaju pieców ich wymianę na niskoemisyjne, bardziej ekologiczne i przyjazne dla środowiska kotły nowej generacji.
Czy można zapłacić karę za używanie tradycyjnego „kopciucha”?
Od 1 lipca 2021 roku obowiązkiem właścicieli domów jednorodzinnych oraz zarządców bloków jest zgłoszenie źródła ogrzewania, w przeciwnym wypadku można otrzymać mandat w wysokości 500 złotych, a gdy sprawa trafi do sądu grzywnę do 5000 złotych. Spis źródeł ogrzewania wynika z programu ochrony środowiska, którego celem jest poprawa jakości powietrza, dzięki między innymi identyfikacji źródeł ogrzewania.
Przeprowadzają go gminy, które następnie przekazują informacje do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Wypełnioną deklarację można złożyć we właściwym urzędzie lub przez internet. Ustawa antysmogowa przewiduje kary finansowe za korzystanie z „kopciuchów”. Wynoszą one od 20 do 5 tysięcy złotych. Można także zostać aresztowanym za utrudnianie lub udaremnianie kontroli używanego przez właściciela nieruchomości opału.
Dlaczego warto wymienić piec?
Od października 2017 roku w całej Polsce obowiązuje zakaz sprzedaży pieców, które nie spełniają norm niskiej emisyjności, czyli należących do piątej klasy, emitujących do środowiska niemal trzy razy mniej szkodliwych substancji niż tradycyjne „kopciuchy”, należące do trzeciej klasy. Ich wysoka sprawność sytuuje się powyżej 88%.
Zaletą tego rodzaju produktów oprócz niskoemisyjności jest posiadanie nowoczesnych rozwiązań pod postacią systemu precyzyjnego dozowania powietrza, a także paliwa do paleniska. Powodują one, że piec działa nieustannie w optymalny sposób. Zakupienie pieca piątej klasy wiąże się z dużym wydatkiem finansowym, ale inwestycja taka szybko się zwraca podczas jego eksploatacji.
Przystosowane są one do spalania ekogroszku lub pelletu, które należą do ekologicznych zamienników węgla, dlatego wymiana pieców w gminie Zielonki przyniesie korzyść nie tylko środowisku naturalnemu, ale również mieszkańcom gminy. Dzięki temu programowi mieszkańcy będą oddychać czystym powietrzem. Kolejną zaletą wymiany pieca są niższe rachunki za ogrzewanie.
Do kogo można zwrócić się o pomoc w uzyskaniu dofinansowania na wymianę pieca?
Powstają programy lokalne i unijne, które wspierają właścicieli nieruchomości w wymianie źródeł ogrzewania, wystarczy znaleźć odpowiedniego wykonawcę na terenie gminy Zielonka, Krakowa i okolic.