Publiczne toalety mogą być wyzwaniem dla inwestorów i architektów. Prócz tego, że mają być estetyczne i praktyczne muszą jednocześnie spełniać wymagania prawa budowlanego i być dostosowane do ilości osób, które mają z nich korzystać. Urządzając publiczną toaletę powinniśmy dobrze przemyśleć cały projekt.
Drzwi do publicznych toalet
Prawo reguluje nawet wejście do toalet. Drzwi do pomieszczenia powinny mieć co najmniej 0,9 metra. Nie każdy wie, ale przepisy BHP mówią, że powinny one zamykać się samoczynnie. Niezbędne jest też jasne oznaczenie na drzwiach czy dana łazienka jest przeznaczona dla kobiet czy mężczyzn. Jeżeli chodzi o wejście do kabin to jego minimalna szerokość to 0,8 metra lub 0,9 metra w pomieszczeniach przystosowanych dla osób niepełnosprawnych.
Jak dużo urządzeń sanitarnych powinno być w toalecie?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jak dużo urządzeń sanitarnych powinno się znajdować w publicznych toaletach. Wszystko bowiem zależy od tego dla ilu osób będą one przeznaczone. Z tego powodu już na etapie projektu niezbędne jest ustalenie ile osób będzie pracować, uczyć się czy też po prostu stale przebywać, w danej przestrzeni. Warto jednocześnie przemyśleć strukturę demograficzną grupy osób, dla których dedykowany jest budynek. Dzięki temu można odpowiednio przygotować wielość toalety damskiej i męskiej.
Ogólnie przyjmuje się, że jedna umywalka powinna przypadać na trzy ustępy lub pisuary. Jednocześnie jedna umywalka powinna przypadać na każde 20 osób, które mają stale przebywać w obiekcie. Miska ustępowa i jeden pisuar powinien przypadać na 30 mężczyzn, a jedna miska ustępowa na 20 kobiet.
Praktyczne i higieniczne toalety publiczne
Każda kabina w toaletach publicznych musi mieć odpowiednią powierzchnię, która nie będzie mniejsza niż 0,9 metra kwadratowego. Zapewnia to komfort korzystania i zgodność z przepisami budowlanymi.
Musimy się też zatroszczyć o to, aby toaleta była higieniczna i łatwa w sprzątaniu. Z tego względu w toaletach publicznych świetnie sprawdzają się wszystkie rozwiązania bezdotykowe. Jednocześnie pozwalają one uniknąć przenoszenia bakterii oraz zmniejszyć ilość powstających zabrudzeń.
Idealnym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na systemowe kabiny sanitarne. Są one tanie i proste w instalacji, więc doceniają je inwestorzy. Jednocześnie są one bardzo praktyczne, łatwo się je czyści oraz są odporne na wilgoć. Dodatkowo można łatwo je zbudować w taki sposób, aby powstał 15 centymetrowy prześwit nad podłogą. Daje to poczucie lekkości w przestrzeni, ułatwia cyrkulację powietrza, a jednocześnie ułatwia sprzątanie i zmniejsza ilość zabrudzeń.
Aby zapewnić higienę i trwałość toalet publicznych niezbędne jest zatrudnienie firm sprzątających, które będą regularnie sprzątać i dezynfekować umywali, muszle klozetowe i pisuary oraz wymieniać zużyte akcesoria toaletowe. Jednocześnie musimy pamiętać, że odpowiedni projekt może ułatwiać utrzymanie czystości.
Jakie elementy przydadzą się w publicznej toalecie?
Prócz muszli klozetowych, pisuarów, umywalek i zabudowy kabin WC istnieją jeszcze inne akcesoria, które powinny znaleźć się w każdej toalecie publicznej. Przede wszystkim są to kosze na śmieci, dozowniki mydła i ręczniki papierowe lub suszarki do rąk. Potrzebne też będą pojemniki na papier toaletowy. W toaletach publicznych warto również zainstalować przewijaki dla niemowląt, wkłady zapachowe do pisuarów i odświeżacze powietrza, a także szczotki do WC. Dzięki tym wszystkim akcesoriom możemy stworzyć praktyczną, higieniczną i nowoczesną toaletę.