Jak dobrać pompę cieła do grzejników?

System ogrzewania to jeden z najważniejszych elementów każdego budynku. Obecnie coraz częściej wybiera się rozwiązania, które oparte są na odnawialnych źródłach energii, co sprawia, że korzystanie z nich może być bardzo ekologiczne, a także opłacalne. Z pewnością jednym z lepszych rozwiązań tego typu jest pompa ciepła. Warto więc widzieć czym jest tego typu urządzenie, jak działa, czy może ono funkcjonować w instalacji wyposażonej w grzejniki oraz kto zajmuje się montażem pomp ciepła w Zatorze?

Czym są pompy ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, które wykorzystuje energię cieplną zmagazynowaną w otoczeniu do ogrzewania budynków i wody użytkowej. Może być ona częścią niezależnej instalacji ogrzewania budynków, jak i służyć do ogrzewania wody użytkowej czy to w domach prywatnych, blokach, firmach, halach sportowych, basenach i innych tego typu obiektach. Energia cieplna służąca do ogrzewania powietrza lub wody pozyskiwania jej z jej naturalnych złóż takich jak grunt, woda czy też powietrze. Pompy ciepła są obecnie często stosowane jako alternatywy dla konwencjonalnych systemów grzewczych, takich jak kotły na paliwa stałe lub gaz, ponieważ są one dużo bardziej zaawansowane energetycznie i znacznie bardziej przyjazne dla środowiska, co w obecnym kierunku rozwoju świata i stawiani na ochronę środowiska jest bardzo dużą zaletą. 

Jak działa pompa ciepła?

Podstawowa zasada działania pompy ciepła polega na pobraniu energii cieplnej z jej naturalnych złóż, czyli powietrza, wody lub gruntu i przetransportowania jej do wnętra budynku. Proces ten odbywa się za sprawą pompy ciepła, która posada specjalną sprężarkę odpowiedzialną za transportowanie energii z otoczenia do budynku, który ma być przy jej pomocy ogrzany. To urządzenie działa w podobny sposób jak lodówka, z tą różnicą, że robi to w odwrotny sposób.

Pierwszym etapem pracy pompy ciepła jest odebranie i przekazanie energii cieplnej z otoczenia do budynku. W przypadku czerpania energii z gruntu nośnikiem jej jest roztwór glikolu, natomiast w przypadku powietrznych pomp ciepła energia cieplna z otoczenia trafia bezpośrednio do obiegu czynnika roboczego w danej instancji grzewczej. Następnie odebrane ciepło transportowane jest do tzw. parownika, w którym następuje jego przekazanie do czynnika chłodniczego, a efektem tego procesu jest odparowanie czynnika chłodniczego. W przypadku powietrznych pomp ciepłą to powietrze pobrane z zewnątrz ogrzewa czynnik chłodniczy. Para czynnika chłodniczego pobierana jest przez sprężarkę, która podnosi poziom temperatury czynnika chłodniczego, więc robi się on cieplejszy. Z kolei w innym wymienniku ciepła, czyli tzw. skraplaczu, gorący czynnik chłodniczy w postaci gazu pod wysokim ciśnieniem jest skraplany i oddaje ciepło. Tak skroplony czynnik chłodniczy trafia do zaworu rozprężnego, gdzie ponownie zmienia swój stan skupienia w ciekły w wyniku zmniejszenia jego ciśnienia.

Woda krążąca w instalacji grzewczej budynku przejmuje ciepło, które czynnik chłodniczy oddał w skraplaczu i kieruje go do systemu dystrybucji, takiego jak np. ogrzewanie podłogowe czy też grzejniki, a czasami również do zbiornika wody grzewczej lub ciepłej wody użytkowej.  

Jakie pompy ciepła będą odpowiednie do ogrzewania domu za pomocą grzejników?

Pompa ciepła to znakomite rozwianie dla każdego, kto szuka ekologicznego i przyszłościowego systemu ogrzewania. Warto jednak pamiętać, że w przypadku, gdy posiadamy w domu instalację grzewczą wyposażoną w grzejniki, nie każda pompa ciepła się wtedy sprawdzi. Grzejniki przeznaczone są z reguły do wysokotemperaturowych instalacji grzewczych, z kolei pompa ciepła należy do instalacji niskotemperaturowych. Chcąc więc korzystać z pompy ciepła i grzejników najlepszym rozwiązaniem jest wymiana grzejników na takie, które stworzone są specjalnie do współpracy z pompą ciepła, albo zakup wysokotemperaturowej pompy ciepła, która sprawdzi się nawet w przypadku standardowych grzejników. 

Kto wykonuje montaż pompy ciepłą w Zatorze?

Montaż pompy ciepła to dość skomplikowane zadanie, które wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Z tego względu decydując się na to rozwiązanie, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Chcąc zamontować pompę ciepła w swoim domu w Zatorze warto skorzystać z pomocy naszej firmy MCE, która oferuje profesjonalny montaż tego typu urządzeń.