Jak oddać wielkogabarytowy złom na skup?

Człowiek jest jedyną istotą żywą, która pozostawia po sobie głównie tony śmieci. Model polegający na wyłącznej konsumpcji w wielu krajach pomału się zmienia.

Wzrasta świadomość złego stanu naszej planety spowodowanej działalnością ludzi. Aby zacząć chronić Ziemię powinno się zacząć od samego siebie. Najprostszym testem jest weryfikacja w życiu codziennym, jak żyjemy, co kupujemy, czy staramy się prowadzić wokół naszego domu zrównoważoną gospodarkę odpadami.

Z normalnymi śmieciami jesteśmy w stanie sobie w miarę poradzić, ale z elementami wielkogabarytowymi jest już gorzej. Całe te trudności są do przejścia, wystarczy przeczytać ten artykuł do końca.

Wywóz wielkogabarytowego złomu z domu

Po remontach w domach często zalegają stare, ciężkie żeliwne grzejniki, a także dużo miedzianych, aluminiowych przewodów. Warto wtedy wszystko razem przekazać na złom. Złym pomysłem jest wrzucanie przewodów do odpadów metalowych.

Po pierwsze jest to zabronione, a po drugie jeśli  jednak wyrzuci się je do śmieci, to popełnia się nieświadomie jeszcze gorszy błąd, bo staje się pośrednikiem w zatruwaniu okolicy toksycznymi substancjami. Takie przewody z dużą dozą pewności zostaną wyłuskane przez miejscowych złomiarzy.

Gdzie zawieźć wielkogabarytowy złom na Dolnym Śląsku?

Zbieracze złomu na Dolnym Śląsku i nie tylko po ich wyciągnięciu ze śmietnika używają szybkiej, sprawdzonej  technologii oddzielania czystego cennego dla nich „kruszcu” metalowego od bezwartościowej izolacji, obniżającej wartość ceny skupu.

Najprościej jest zrobić ognisko i wrzucić cały materiał do obrobienia, można także to zrobić w beczce po oleju, co dodaje jeszcze dodatkowych walorów dymnych i wonnych. Taka środowiskowa „zadyma” może kosztować od 20 do 5 000 PLN. Dlatego lepiej zawieźć cały ciężki złom wraz z lżejszymi na przykład przewodami do jednego miejsca czyli na złomowisko na Dolnym Śląsku.

Oddanie odpadów wielkogabarytowych bez wychodzenia z domu

Jeśli nie mamy jak zawieźć złomu, jest zbyt ciężki lub za duży to istnieje możliwość zamówienia ekipy ze złomowiska, która go odbierze. Przed wywózką należy określić, ile materiału jest do odebrania, aby firma wiedziała, z jak dużym kontenerem ma przyjechać. Dobrze jest także pogrupować elementy według rodzajów materiałów, co usprawni całą procedurę odbioru surowca.

W przypadku klienta, który zleca taki odbiór, należy wypełnić formularz przekazania odpadów informujący o tym, że dany towar jest jego własnością.

Po odbiorze na złomowisku następuje ważenie, dzięki czemu możliwa jest wypłata należnej sumy za oddany złom. Odbiór złomu z posesji jest bardzo wygodnym sposobem na pozbycie się niechcianych rzeczy.

złom

Co można złomować ?

Tak naprawdę wszystko co jest metalowe, jak stal, żeliwo, miedź, mosiądz, brąz, aluminium, cynk i nie zawiera części elektrycznych czy elektronicznych. Począwszy od małych elementów jak puszki aluminiowe, klamki, zawiasy szafek, blachy, stelaże metalowe, sama obudowa lodówki, barierki, po pręty zbrojeniowe w budynkach, rury metalowe, miedziane, a nawet samochód, jeśli dany punkt złomowiska oferuje taką możliwość. Sprzęt elektroniczny należy zawieźć do PSZOK Punkt Selektywnego Zbierania  Odpadów Komunalnych.

Warto oddawać złom, który jest odzyskiwany na drodze recyklingu. Takie przetwarzanie surowców metalowych  i wprowadzanie ich jeszcze raz w obieg użytkowania, jest pod względem energochłonności o wiele mniejszym procesem niż wytwarzanie surowca wydobytego z natury.

Na przykład recykling aluminium zużywa tylko 5% energii, która jest potrzebna na pozyskanie aluminium ze skały z kopalni odkrywkowej. Wniosek jest taki, że jest to nie tylko zysk finansowy, ale także dbanie o lepsze jutro naszej planety, dla siebie, dla innych, dla przyszłych pokoleń.