Jak powinna przebiegać modernizacja oświetlenia?

Odpowiednie oświetlenie zarówno miejsc publicznych, jak i pomieszczeń biurowych jest niezwykle istotne. Doświetlona przestrzeń zapewnia wszystkim większe bezpieczeństwo, nierzadko ułatwia poruszanie się, a także wpływa na jakoś i szybkość wykonywanych obowiązków.

Modernizacja oświetlenia wpływa również na środowisko – nowoczesne lampy i żarówki potrzebują zdecydowanie mniej energii, aby wytworzyć światło. Dzięki temu zmniejsza się emisja gazów cieplarnianych, spadają koszty utrzymania, a sama inwestycja jest ekologiczna. Zmodernizowane oświetlenie poprawia również jakość życia mieszkańców czy pracowników konkretnej firmy. Jak powinna przebiegać modernizacja oświetlenia?

Modernizacja oświetlenia a LED – dlaczego to idealne rozwiązanie?

Modernizacja oświetlenia to kluczowa kwestia bezpieczeństwa, oszczędności oraz ekologii. Współcześnie podkreśla się ogromną wagę, jaką odgrywa oświetlenie LED w spełnieniu tych wszystkich kategorii. Mimo tego że sama modernizacja starych świetlówek luminescencyjnych na ekologiczne LED-y jest sporą inwestycją, o tyle projekt zwraca się niezwykle szybko. Żarówki LED potrzebują mniej prądu do wygenerowania światła, a dodatkowo cieszą się długą żywotnością. Nie będzie konieczna wymiana na nowe żarówki tak często, jak w przypadku oświetleni starego typu. Oświetlenie LED zużywa bowiem o połowę mniej energii w porównaniu do innych żarówek, przez co inwestycja zwróci się w kilka miesięcy.

Warto również pamiętać, że oświetlenie LED jest znacznie bardziej wydajniejsze – wynosi ona niemal 90 procent więcej od tradycyjnych żarówek. LED-y mogą zatem nieustannie pracować do 50 tysięcy godzin, bez przerw, czyli o jedną czwartą więcej niż inne oświetlenie.

Od czego zacząć modernizację oświetlenia – projekt

Dopasowany projekt modernizacji oświetlenia to klucz do sukcesu, a także zaoszczędzone przez inwestora pieniądze. Plan powinien być zatem przemyślany i dopracowany pod kątem praktycznym, dostępności materiałów, lokalizacji, a także rodzajów opraw LED, które najlepiej sprawdzą się w danym miejscu. Dobrze jest zlecić wykonanie projektu profesjonalistom – najlepiej takiemu, który orientuje się w realiach kraju, w którym modernizacja ma powstać. Świetnie sprawdzi się w tej roli producent oświetlenia w Polsce firma Luxon.

Projekt oświetlenia pozwoli także na wybranie tylko tych opraw LED, które są niezbędne. Z racji tego, za żarówki LED mają większe natężenie światła, w niektórych przestrzeniach nie będzie konieczne instalowanie wielkiej liczy nowych lamp. Warto zwrócić na to uwagę na etapie powstawania projektu. Projekt powinien zostać także wykonany na podstawie istniejące dyrektywy dotyczące oświetlenia, na przykład miejsc publicznych czy zakładów pracy.

Wymiana starego oświetlenia na nowe

Głównym założeniem każdego projektu modernizacji jest wymiana starego oświetlenia na nowe. Konieczne będzie zatem zlikwidowanie starych opraw, nierzadko nie ekologicznych lamp luminescencyjnych. Współcześnie w większości inwestycji stosuje się nowoczesne oświetlenie liniowe LED ze zintegrowanym układem zapłonowym. Dzięki temu możliwe jest sterowanie światłem z większych odległości i na dużych powierzchniach. Zmiana natężenia oświetlenia, a także automatyczny czas jest zapalania jest jedną z zalet oświetlenia LED. Instalacja nowoczesnych opraw LED pozwoli na dopasowanie oświetlenia do konkretnego pomieszczenia, a także dobrania odpowiedniej mocy w zależności od potrzeb.

Komu zlecić modernizację oświetlenia?

Modernizacji oświetlenia nie może przeprowadzać każda firma. Wymiana starych opraw na nowe, a jednocześnie dopasowanie ich do potrzeb użytkowników czy instalacja wedle projektu jest kwestią delikatną i wymaga odpowiednio wykwalifikowanych do tego ludzi. Dobrze jest jednak skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy, która zajmuje się modernizacją oświetlenia LED. Najlepiej w tej roli sprawdzi się producent oświetlenia w Polsce, która nie tylko stworzy dokładny projekt modernizacji, ale także przeprowadzi cały proces.

oświetlenie biurowe

Dlaczego warto zmodernizować oświetlenie?

Oświetlenie LED staje się coraz bardziej popularne – sięgają po niego nie tylko przemysłowcy, ale również władze miasta czy osoby prywatne. Nowe oświetlenie jest ekologiczne, dobrze wpływa na środowisko. Dodatkowo modernizacja oświetlenia jest opłacalna pod kątem finansowym – ergonomiczne rozwiązanie, które pozwoli na zaoszczędzenie sporem sumy pieniędzy.

Istotne jest jednak, aby modernizacja przebiegła zgodnie ze stworzonym projektem, a także według dyrektyw unijnych dotyczących oświetlenia. Warto więc zlecić to zadanie profesjonalnej firmie zajmującą się projektowaniem, a następnie przeprowadzaniem modernizacji oświetlenia na różnych powierzchniach.