Branża poligraficzna rozwija się z każdym rokiem, a to za sprawą nowych technologii i możliwości, jakie one dostarczają.
Proces tworzenia druku nie byłby jednak możliwy bez specjalistycznych maszyn poligraficznych, które są najważniejszym elementem całej infrastruktury poligraficznej. Dobór odpowiednich maszyn do danego projektu sprawia, że proces tworzenia może przebiegać w szybkim tempie, a do tego efekt końcowy jest na najwyższym poziomie.
Każda firma poligraficzna inwestująca w nowe maszyny chce, aby były one niezawodne i oferowały jak najlepszą jakość działania. Rynek oferuje obecnie przeróżne maszyny poligraficzne, które różnią się od siebie budową, przeznaczeniem, gabarytami i wieloma innymi parametrami. To sprawia, że każdy znajdzie maszynę odpowiednią do własnych zastosowań.
Warto jednak pamiętać o tym, że profesjonalne maszyny poligraficzne wymagają odpowiedniego montażu i kotwienia, aby mogły one działać w prawidłowy sposób. W tym celu najlepiej skorzystać z usług profesjonalnych firm zajmujących się montażem tego typu maszyn i powierzyć im to zadanie.
Czym jest proces kotwienia maszyn poligraficznych?
Maszyny poligraficzne do prawidłowego i bezpiecznego działania wymagają odpowiedniego zamontowania w miejscu, w którym mają pracować. Jedną z najważniejszych czynności jest w tym przypadku kotwienie maszyn poligraficznych.
Jest to proces polegający na mocowaniu maszyn do podłoża za pomocą kotew. Jest to niezbędne po to, aby maszyna poligraficzna stała stabilnie i nie przesuwała się podczas pracy. W wyniku pracy maszyny mogą być generowane drgania i wstrząsy, które sprzyjają jej przesuwaniu się.
To może sprawić, że maszyna nie będzie pracować w prawidłowy sposób, a dodatkowo może to być niebezpieczne dla pracowników znajdujących się w najbliższy otoczeniu. Kotwy wykorzystywane do kotwienia maszyn poligraficznych muszą być odpowiednio dobrane do ich rodzaju, gabarytów, a także materiału, z jakiego zbudowane jest podłoże, na jakim stoi dana maszyna.
Tylko w taki sposób może ona zostać stabilnie osadzona w danym miejscu, co zapobiega jej przesuwaniu się i ograniczy drgania podczas pracy.
Jak przebiega proces kotwienia maszyn poligraficznych?
Proces kotwienia rozpoczyna się od ustalenia miejsca, w jakim dana maszyna ma stać. Podłoże musi być odpowiednio twarde, wytrzymałe i stabilne. Kolejnym krokiem jest wybór odpowiednich kotew. Wyboru należy dokonać na podstawie wielkości maszyny, jej gabarytów oraz intensywności drgań, jakie generuje podczas pracy.
Bardzo ważny jest także rodzaj podłoża, na jakim maszyna stanie, ponieważ ma on bezpośredni wpływ, na jakiego to rodzaju kotwy będziemy musieli zastosować. Następnym etapem jest wykonanie otworów na kotwy w podłożu. Ich średnica oraz głębokość podyktowana są tym jakie kotwy zostały wybrane do montażu maszyny poligraficznej.
W przypadku wywiercania otworu należy pamiętać o jego dokładnym oczyszczeniu, tak aby kotwa nie napotkała przeszkód przy jej zamontowaniu. Można również zastosować kotwy wbijane, jednak nie w każdym przypadku będą one najlepszym rozwiązaniem.
Sam montaż powinien przebiegać ściśle według instrukcji, a najlepiej, aby wszystkie czynności wykonywała profesjonalna i doświadczona w tym zakresie firma. Dzięki temu będziemy mieli gwarancję, że maszyna poligraficzna zostanie prawidłowo zakotwiona. Ważne jest, aby maszyna po zakotwieniu całkowicie przylegała do podłoża.
Proces kotwienia maszyn poligraficznych to bardzo ważny etap ich montażu. Nie można go pomijać i najlepiej, aby był przeprowadzony przez profesjonalistów, ponieważ to od stabilności maszyny w dużym stopniu zależy to czy będzie ona działać w prawidłowy sposób.