Jak uzyskać dotację na montaż pompy ciepła?

Strategia zrównoważonego rozwoju środowiska wprowadzonego w życie przez polski rząd Programu  Czyste POwietrze stawia za cel zmniejszenie emisji dwutlenku węgla w celu spełnienia wymogów dyrektywy 2008/50/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 21 maja 2008 r. w sprawie jakości powietrza. Wycofanie pieców oraz kotłów zasilanych paliwami kopalnymi jest kluczowym działaniem dla osiągnięcia tego celu. Chodzi o wymianę pieców opalanych węglem lub drewnem, kotłów gazowych i zastosowanie przyjaznych środowisku rozwiązań takich jak kotły na pellet czy pompa ciepła.

Czym tak naprawdę jest pompa ciepła?

Pompa ciepła jest maszyną cieplną, która osiąga idealną temperaturę w każdym pomieszczeniu, zarówno zimą jak i latem, a także może produkować ciepłą wodę użytkową w prosty, ekonomiczny i, co najważniejsze, w przyjazny dla środowiska sposób. Pompa ciepła pobiera energię ze środowiska naturalnego (powietrza, wody lub ziemi) i transportuje ją do wnętrza obudowy, ogrzewając ją

Działa ona również w odwrotnym kierunku, odbierając ciepło z wnętrza obudowy na zewnątrz, chłodząc jąA wszystko to przebiega w bardzo wydajny sposób, jako że pompa ciepła jest w stanie transportować więcej ciepła niż zużywanej energii elektrycznej.

Pompy ciepła dostępne dla wszystkich

Ogrzewanie geotermalne, poza tym, że niesie ze sobą same korzyści, niestety, jest związane ponadto z niezmiernie dużymi wydatkami. Nie każdy przecież może sobie pozwolić na to, by zainstalować pompę ciepła w swoim budynku mieszkalnym. Na pomoc przychodzą dofinansowania, dotacje, pożyczki oraz kredyty, które sprawią, że nasze marzenia o wymianie starego kotła lub pieca mogą stać się rzeczywistością. Warto więc dowiedzieć się więcej na temat dofinansowań unijnych oraz pozostałych dotacji wspierających montaż  ogrzewania geotermalnego.

Jak więc uzyskać dotację? 

O dotację na pompy ciepła można starać się w ramach wspomnianego programu Czyste Powietrze. Nabór wniosków trwa od maja 2020 roku i będzie trwał aż do roku 2029. Program polega na dotację na termomodernizację budynków mieszkalnych. a jest skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych. Czyste Powietrze to nie tylko dofinansowanie do montażu pomp ciepła, lecz obejmuje ponadto instalacje ciepłej wody użytkowej, mikroinstalacje paneli fotowoltaicznych, a nawet wentylacje mechaniczne, których funkcją jest odzyskiwanie ciepła. Dotację do pompy ciepła. wnioskując jako właściciel lub współwłaściciel domu jednorodzinnego możemy uzyskać na maksymalnie 20 000 zł. 

Aby wnioskować o dofinansowanie powinniśmy udać się do właściwego ze względu na nasze miejsce zamieszkania Oddziału Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Dofinansowanie jest przekazywane w formie bezzwrotnej dotacji lub dotacji przeznaczonej na częściową spłatę kwoty kredytu bankowego. Przysługuje nam także prawo do ubiegania się o wsparcie również dla prac rozpoczętych do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku. 

Pozostałe programy

Program “Czyste Powietrze” to nie jedyna forma dofinansowania, na które możemy obecnie liczyć. Z pomocą przychodzą również władze lokalne, które kuszą rozwiązaniami wspierającymi mieszkańców regionu w decyzjach o termomodernizacji ich nieruchomości. 

Lokalne programy antysmogowe działają już w miastach takich jak Kraków, Warszawa, Wrocław, Łódź czy Poznań. Z regionalnych programów antysmogowych mogą skorzystać wszyscy mieszkańcy danego regionu, którzy posiadają prawo własności czy też prawo do dysponowania nieruchomością oraz wypełnią wniosek o skorzystanie z niego. Składając wniosek na wymianę “kopciucha” i instalację pompy ciepła możemy liczyć, w zależności od miasta na kwotę dofinansowania od 3 000 zł do 15 000 zł.