Kotły CO – jak wybrać piec?

Wydajne i sprawnie działające centralne ogrzewanie to jedne z najważniejszych elementów każdego domu. Wybór rodzaju paliwa, systemu ogrzewania, jego moc, rozmieszczenia itd. powinny zostać ustalone jeszcze przed budową domu, na etapie projektowania, po to, aby cały budynek dostosować do danego rozwiązania.

Sporą popularnością cieszą się praktycznie od zawsze systemy ogrzewania oparte o różnego rodzaju paliwa stałe, ciekłe czy też gazowe.

Dawniej najczęściej spotykane były kotły na węgiel, jednak z czasem wprowadzano coraz to nowsze regulacje dotyczące emisji spalin, przez co obecnie odchodzi się od tego paliwa w czystej postaci i zastępuje je nowszymi i bardziej ekologicznymi rozwiązaniami takimi jak np. ekogroszek czy pellet. Rynek oferuje obecnie bardzo dużo możliwości i każdy z pewnością znajdzie rozwiązanie dopasowane go jego potrzeb.

Kotły na paliwa stałe

Ogrzewanie budynków za pomocą paliw stałych takich jak węgiel czy drewno znane było praktycznie od zawsze i nadal jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań. Jednak aktualnie opał wykorzystywany w tego typu piecach rzadko kiedy występuje w pierwotnej formie. Obecnie bardzo dużą popularnością cieszą się kotły na pellet lub ekogroszek.

Pellet to paliwo opałowe wyprodukowane ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych takich jak trociny, wióry i zręby. Występuje on w postaci granulatu, jego wartość opałowa jest taka sama jak zwykłego drewna, ma bardzo niską wilgotność, a podczas spalania generuje niewielkie ilości popiołu.

Pellet cieszy się obecnie dość sporym zainteresowaniem w Polsce, ale także w całej Europie, głównie ze względu na swoje właściwości, cenę i to, że jest on zaliczany do odnawialnych źródeł energii.

Z kolei ekogroszek to handlowa nazwa paliwa opałowego wytwarzanego z węgla kamiennego lub brunatnego. Pokruszony węgiel jest przesiewany, a następnie płukany w celu pozbycia się frakcji miału. Tak przygotowany węgiel w kawałkach o wielkości 5 – 25 mm, nazywany jest ekogroszkiem. Jego sporą zaletą jest to, że pali się bardzo długo i wydajnie, nie emitują tak dużych ilości szkodliwych związków jak podczas spalania węgla w pierwotnej postaci.

Do ogrzewania paliwem stałym używa się kotłów, które coraz częściej wyposażone są w nowoczesne rozwiązania takie jak automatyczne podajniki i systemy sterujące temperaturą. Dzięki temu cały proces spalania zachodzi w większości przypadków automatycznie i piec sam na bieżąco dokłada opał do paleniska w zależności od wymaganej temperatury.

Kotły gazowe

Kotły gazowe to niewielkie urządzenia, które są praktycznie bezobsługowe. Kontrola temperatury w pomieszczeniach oraz jej zmiana odbywa się za pomocą czujnika, który podaje aktualną temperaturę i wysyła sygnał do pieca w sytuacji gdy niezbędne jest ogrzanie wnętrza.

Minusem tego rozwiązania jest cena gazu. O ile nie jest ona aktualnie zbyt wysoka, to może się to w każdej chwili zmienić. Jednak chcąc mieć komfort użytkowania i bezobsługowe działania centralnego ogrzewania warto zainwestować w tego typu rozwiązanie.

Kotły gazowe występują w kilku rodzajach, ale aktualnie jednym z bardziej opłacalnych i częściej wybieranych jest piec kondensacyjny. Jego największą zaletą jest to, że posiada on dużo lepszą sprawność od pieców tradycyjnych, ponieważ spaliny generowane podczas działania pieca, ogrzewają wodę w wymienniku, przez co system jest znacznie wydajniejszy.

kotły co

Kotły na paliwa ciekłe

Kotły na paliwa ciekłe to rozwiązanie, które w Polsce nie jest zbyt popularne głównie z powodu braku wystarczającej ilości złóż paliw płynnych. Z tego powodu system ogrzewania olejowego jest zazwyczaj alternatywą przy braku dostępu do sieci gazowej w danym miejscu.

Rozwiązanie to jest równie łatwe w obsłudze jak kotły gazowe i daje podobne możliwości, jednak koszty inwestycyjne i eksploatacyjne są znacznie większe. Inwestycja w olejowe kotły centralnego ogrzewania wiąże się z koniecznością zakupu i montażu specjalnych zbiorników służących do przetrzymywana oleju opałowego. Przez to wiele osób nie decyduje się na to rozwiązanie i woli zainwestować np. w kotły na paliwa stałe, które są znacznie tańsze i dostępność do tego typu paliwa jest dużo łatwiejsza.