Kotły i piece retortowe

Nie ulega wątpliwości to, iż piece i kotły retortowe zyskują z roku na rok coraz więcej zwolenników. Przede wszystkim, zawierają zasobnik paliwa stałego, a także podajnik, za pomocą którego jest ono przenoszone do komory spalania. Natomiast powietrze niezbędne do tego procesu jest dostarczane przez wentylator. Warto podkreślić to, iż posiadają one sterownik oraz palenisko bezrusztowe, dlatego też spalana jest taka ilość paliwa, jaka jest potrzebna do ogrzania danego domu. Poza tym, nie musimy kontrolować pracy pieca, gdyż podajnik sam pobiera potrzebne paliwo. Natomiast jego użytkownik musi wyłącznie uzupełnić brakujące paliwo oraz usunąć popiół.

wskaznik-kotla

Jak widać tego rodzaju kotły są bardzo oszczędne w porównaniu z klasycznymi piecami na węgiel. A, co najważniejsze sprzyjają środowisku, bowiem emitują nawet 10 razy mniej spalin niż tradycyjne kotły. Oczywiście, piece retortowe wspaniale funkcjonują dzięki podajnikowi oraz palnikowi retortowemu. Należy powiedzieć o tym, iż ślimak podajnika zazwyczaj jest stworzony  ze stali chromo-niklowej, dlatego też jest odporny na zniszczenia, w szczególności korozję. Oprócz tego, napędzany jest przez motoreduktor, a następnie wsypuje się na niego węgiel, czasami inne paliwo, które później jest transportowane do palnika, gdzie ulega spaleniu. Jeśli chodzi o prędkość, z jaką dostarczany jest np. węgiel do kotła, to zależy ona od zaprogramowanej temperatury. Należy wspomnieć o tym, iż kotły są podłączone do centralnego ogrzewania oraz najczęściej, za ich pomocą możemy otrzymać ciepłą wodę, którą możemy wykorzystać np. do kąpieli czy prania.

Poza tym, obsługa pieca jest bardzo prosta, gdyż wystarczy tylko ustawić za pomocą sterownika odpowiednią temperaturę i mniej więcej raz na tydzień uzupełnić zasobnik, gdyż średnio czas spalania przy pełnym zasobniku sięga około 7 dni. Natomiast dzięki nowoczesnym rozwiązaniom istnieje możliwość stosowania różnych kombinacji opału, np. miał-groszek, co daje nam kolejne oszczędności. Nie ulega wątpliwości to, że kotły retortowe są bardzo efektywne.  Każdy chyba się zgodzi z tym, iż stanowią one niesamowite ułatwienie, bowiem nie musimy kilka razy na dobę uzupełniać paliwa jak w przypadku klasycznych pieców węglowych.

Należy też powiedzieć o tym, iż kotły retortowe cechują się wysoką jakością, gdyż dopracowane są w najmniejszych szczegółach i na pewno będą nam służyć przez wiele lat.

Nowoczesne kominki wolnostojące

Mimo tego że kominki wolnostojące od lat są popularne w wielu krajach europejskich, m.in. w Skandynawii, to w Polsce są jeszcze innowacyjnym rozwiązaniem. Przede wszystkim stanowią one zamknięte paleniska, a dzięki gotowej obudowie ich zamontowanie jest o wiele tańsze niż np. stosowanie wkładu kominkowego. Poza tym, są piękne i doskonale wpisują się w wystój wnętrz urządzonych w najrozmaitszych stylach, gdyż na rynku są dostępne zarówno tradycyjne jak i nowoczesne kominki. Kolejną ich zaletą jest to, iż można w nich palić niekiedy przy otwartych drzwiach, a nawet w niektórych modelach istnieje możliwość zamontowania dodatkowych półeczek, na których można podgrzewać różne potrawy i napoje. Oprócz tego, warto wspomnieć o tym, iż potocznie często określane są jako kozy, a wykonane są z żeliwa lub ze stali.

Oczywiście, każdy z kominków posiada przeszklone drzwiczki, które mogą być zdobione również chropowaniami czy rowkami, a co ciekawe niektóre z nich mają właściwości samoczyszczące. Gdy korpus danego kominka rozgrzeje się, wtedy oddaje ciepło do poszczególnych pomieszczeń. Nie ulega wątpliwości to, iż widok skwierczącego ognia dodaje wnętrzom niesamowitej atmosfery, można nawet rzec iż nutki romantyzmu. Za kominkami wolnostojącymi również przemawia to, iż są niewielkie oraz można je ustawić w dowolnym miejscu i tylko podpiąć do komina. Tę czynność można wykonać samodzielnie, bowiem ich montaż i demontaż jest bardzo łatwy i nie powinien sprawić nikomu większych problemów, co jest niesamowicie ważne, gdy chcemy przenieść kozę do innego pomieszczenia.

Należy także dodać to, iż kominki wolnostojące są lekkie, a więc ich zamontowania nie wymaga dodatkowego wzmacniania stropu. Nie zapominamy o tym, iż są one tanie w eksploatacji, gdyż w większości z nich można palić drewnem lub brykietem z węgla kamiennego czy samym węglem kamiennym. Z pewnością, kozy są także proekologiczne, bowiem podczas spalania emitują naprawdę niewielkie ilości substancji szkodliwych. A, co ciekawe nowsze modele mają wbudowane również fajerki i piekarnik, w związku z czym można na nich przyrządzić obiad czy upiec ciasto, dlatego doskonale sprawdzają się w domkach letniskowych.

Jedyną ich wadą jest to, iż nie można ich stosować w systemach DGP oraz działają tylko miejscowo, a więc dzięki nim nie jesteśmy w stanie ogrzać całego domu. Jednakże w zupełności dają wystarczające ciepło w okresach przejściowych.