Chociaż w ostatnim czasie szczególnie modne są piece z podajnikiem ślimakowym i akumulacyjne, to w dalszym ciągu piece na miał posiadają wiele zwolenników, gdyż są o wiele tańsze od kotłów retortowych czy elektrycznych. Oprócz tego, miał jest również niedrogi przynajmniej w porównaniu z ekogroszkiem, którego cena jest wyższa nawet o 40%. Poza tym, nowoczesne kotły są w pełni zautomatyzowane i mogą spalać paliwo zarówno częścią dolną i górną. Ponadto, wyposażone są w zasobnik, podajnik i sterownik, dzięki któremu możemy programować temperaturę ciepła, odpowiednią dla siebie. Oczywiście kocioł miałowy ze względu na specyfikę spalania wymaga częstego czyszczenia, przeważnie raz na dwa tygodnie. Nie ulega wątpliwości to, iż tego rodzaju piece wydalają dużo popiołu, a więc nie są polecane osobom przeczulonym na punkcie czystości, a tym bardziej alergikom.
Na uwagę zasługują także kotły na ekogroszek, gdyż posiadają szerokie zastosowanie głownie w domach jednorodzinnych. Przede wszystkim, funkcjonują w oparciu o instalację wodną centralnego ogrzewania w systemie otwartym. Ponadto, wyposażone są w podajnik, dzięki któremu dostarczane jest paliwo do pieca. Z pewnością, swą popularność zawdzięczają w dużej mierze palenisku retortowemu, które jest o wiele lepsze od zasypowego, bowiem do tego drugiego trzeba znacznie częściej dostarczać paliwo. Warto podkreślić to, iż ekogroszek jest bardzo efektywny, a co najważniejsze przy jego spalaniu powstaje niewielka ilość popiołu. Poza tym, jest on jednym z najtańszym paliw stosowanych w ogrzewaniu pomieszczeń. Jak widać kotły na ekogroszek są oszczędne i mają długi okres żywotności, bowiem z powodzeniem mogą nam służyć przez 10-20 lat, w zależności od stali, jakiej użyto do produkcji danego pieca.
Nie można także pominąć innowacyjnych pieców na biomasę, czyli palet, które są tworzone w podobny sposób co brykiety drzewne. Należy wspomnieć o tym, iż biomasa jest uznawana za najlepszy zamiennik tradycyjnego paliwa – oleju opałowego węgla czy gazu. Palety powstają głownie z odpadów drzewnych, m.in. z trocin, wiorów i zrębów. Posiadają one średnicę od 6-25 mm i długość sięgającą kilku centymetrów. Z pewnością, można je zaliczyć do ekologicznego opału, gdyż podczas ich spalania powstaje znikoma ilość substancji szkodliwym. Oczywiście, większość kotłów na biomasę jest bezobsługowa, więc ich użytkowanie stanowi dla nas niesamowity komfort. Oprócz tego, gdy chcemy przejść na ten system grzewczy, wcale nie musimy wyrzucać starego kotła, wystarczy tylko dokupić do niego odpowiedni palnik i zainstalować go przy piecu.
Grzewcze kotły na drewno
Wbrew pozorom kotły na drewno w dalszym ciągu cieszą się ogromnym uznaniem z tego względu, iż są o wiele tańsze niż piece elektryczne czy gazowe. A, ich popularność wzrasta wraz z cenami gazu i energii elektrycznej, bowiem drewno jest mniej drogim opałem, w dodatku szeroko dostępnym. Ponadto, podczas spalania w nich paliwa nie powstają żadne szkodliwe substancje, a więc na pewno można je zaliczyć do pieców ekologicznych oraz przyjaznych zdrowiu człowieka. Owszem, aby mogły funkcjonować potrzebne jest drewno, które wcześniej musi być wycięte z lasu, ale zwykle pochodzi ono ze starych lub chorych drzew. Oczywiście, obsługa kotłów na drewno jest bardzo prosta, gdyż wystarczy tylko w razie potrzeby dorzucić do nich drewno, dlatego często ten system grzewczy sprawdza się przy zastosowaniu pięknych kominków, które umieszczane są nie tylko w salonie czy w sypialni, ale coraz częściej również w ogrodzie.
Warto także wspomnieć o tym, iż można je podpiąć do centralnego ogrzewania oraz posiadają szerokie zastosowanie, gdyż często są wykorzystywane do ogrzania nie tylko domów jednorodzinnych, kamienic, ale i niewielkich przedsiębiorstw. Poza tym, ich asortyment jest przebogaty, a więc każdy jest w stanie znaleźć idealny kocioł, który sprosta jego wymaganiom. Należy powiedzieć o tym, iż jako paliwo do tychże kotłów zwykle służy drewno bukowe, dębowe i brzozowe, które musi być odpowiednio wysuszone. Ponadto, jako opał mogą nam posłużyć również odpady drzewne – trociny, zręby i wióry, które można po niewielkiej cenie zakupić w tartaku. Oprócz tego równie powszechniejsze staje się stosowanie brykietu drzewnego. Kolejną zaletą tychże kotłów jest krótki okres ich konserwacji. Ponadto, są stosunkowo wytrzymałe i mogą służyć nam przez wiele lat.
Musimy pamiętać o tym, iż jeśli chcemy dopiero rozpalić w piecu, w tym celu używamy wyłącznie małych kawałków drewna. Później stopniowo dorzucamy do kotła coraz to grubsze klocki. Niestety drewno szybko się spala, a więc nie zapominamy o regularnym dokładaniu go do paleniska, gdyż to nam zagwarantuje utrzymanie cały czas stałej temperatury w pomieszczeniach. Kolejną ich wadą jest to, iż wymagają częstego czyszczenia, bowiem w wyniku spalania drewna, powstaje wiele popiołu.
Z pewnością, w ostatnim czasie piece na drewno przeżywają swój renesans, bowiem obecnie większość ludzi szuka najtańszego systemu grzewczego i proekologicznego, a za taki system można uznać ogrzewanie domu za pomocą powyższych kotłów.