Projektowanie oświetlenia – jak wygląda? Od czego zacząć?

Projektowanie oświetlenia dla przedsiębiorstwa, biura, magazynu czy hali produkcyjnej powinno uwzględniać przede wszystkim wymagania i standardy dla konkretnych stanowisk pracy, rozkład pomieszczenia, dostęp do światła naturalnego, godziny pracy zakładu, czy wreszcie kwestię kosztów utrzymania i konserwacji oświetlenia. Nic dziwnego, że dziś wykorzystuje się podczas modernizacji przede wszystkim wydajną technologię LED i inteligentne systemy sterowania oświetleniem. Sam proces projektowania nie jest jednak zupełnie przypadkowy i najczęściej opiera się na pracy z zaawansowanymi programami projektowymi. Jak wygląda projektowanie oświetlenia do przedsiębiorstwa i od czego zacząć projekt?

Projektowanie oświetlenia – od czego zacząć?

Pierwszym krokiem do stworzenia projektu oświetlenia do dowolnego budynku i pomieszczenia jest przeprowadzenie dokładnego audytu uwzględniającego wszystkie wymagania i możliwości danej przestrzeni. Tylko na jego podstawie możliwe będzie stworzenie skutecznego planu infrastruktury oświetlenia, która połączy w sobie ergonomię i wydajność technologii LED. Po przeprowadzeniu audytu czas na wybór oprogramowania do tworzenia projektu oświetlenia – jeśli nie korzystamy z pomocy doświadczonego producenta i wykonawcy instalacji z oświetleniem LED, warto zapoznać się między innymi z oprogramowaniem DIALux.

Jak wygląda projektowanie oświetlenia?

Wspomniane oprogramowanie DIALux autorstwa firmy DIAL GmbH jest jednym z najbardziej popularnych na świecie, a co ważniejsze darmowym programem do projektowania infrastruktury oświetlenia dla biur, hal przemysłowych, magazynów i obiektów handlowych. Z reguły programy takie mogą być zastosowane do każdego rodzaju pomieszczenia, w którym sensowne wydaje się zastosowanie technologii LED – planowanie oświetlenia opiera się w nich o charakterystykę pomieszczenia i wymagania dla danych stanowisk. Naukę projektowania oświetlenia z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania najłatwiej rozpocząć przy użyciu programu Dialux 4, przystosowanego do pracy nawet dla początkujących, a jednocześnie stosowanego w większości profesjonalnych projektów oświetlenia.

Przebieg procesu projektowania oświetlenia jest dość prosty i intuicyjny, a sam program przekierowuje użytkownika do kolejnych kroków ułatwiając stworzenie funkcjonalnego i profesjonalnego projektu. Po uruchomieniu programu należy wprowadzić rozmiary pomieszczenia, którego ma dotyczyć projekt, a także dane fotometryczne opraw, które mają zostać zastosowane w danym pomieszczeniu. Dane takie można pobrać zwykle ze strony producenta, wybierając spośród wielu dostępnych rodzajów opraw dla danego zastosowania. W kolejnych krokach należy ustawić rozmieszczenie opraw oświetleniowych, wybrać ich ilość i miejsce montażu, a także posłużyć się narzędziem podpowiadającym optymalną ilość i układ wybranych opraw LED. Po ich wstępnym ustawieniu program może wykonać obliczenia natężenia oświetlenia, po którym otrzymujemy widok 3D pomieszczenia z naniesionym rozsyłem światła z opraw. Po tak gruntownym przygotowaniu można dostosować oświetlenie do obowiązujących norm i standardów, tworząc w ten sposób kompletny, przemyślany i sprawdzający się w praktyce projekt oświetlenia.

Wszystkie projekty stworzone w opisywanym programie mogą być zapisane do pliku DWG lub DXF, a także eksportowane do programów CAD stosowanych najczęściej przy wdrażaniu tego typu projektów w praktyce. Warto oczywiście ostateczny projekt skonsultować ze specjalistą, jednak sam proces przygotowywania projektu można wykonać całkowicie samodzielnie.

oświetlenie LED

Dlaczego właściwe projektowanie oświetlenia jest tak istotne?

Oświetlenie na miejscu pracy ma ogromny wpływ na produktywność i motywację pracowników, ich samopoczucie i komfort pracy, a także na wiele aspektów rozwoju firmy, jak choćby generowanych przez nią kosztów energii. Przy odpowiednio zaprojektowanym oświetleniu wykorzystującym nowoczesną technologię LED i możliwości, jakie oferuje zastosowanie systemów inteligentnego sterowania oświetleniem, wszystkie powyższe aspekty powinny być z powodzeniem zaspokojone. Zastosowanie oświetlenia przemysłowego LED gwarantuje wysoką sprawność oświetlenia, odpowiednie natężenie światła do wymagań pracowników na poszczególnych stanowiskach, a także szansę generowania oszczędności poprzez mniejsze zużycie energii elektrycznej. Żadna z tych kwestii nie będzie jednak możliwa bez właściwego projektu oświetlenia uwzględniającego wszystkie możliwe aspekty pomieszczenia i prawne wymagania dla oświetlenia.

Proponowany do zastosowania przy projektowaniu oświetlenia program Dialux jest jednym z najbardziej intuicyjnych i wszechstronnych programów do projektowania oświetlenia. Korzystają z niego współcześnie zarówno doświadczeni projektanci i producenci oświetlenia LED, jak i osoby rozpoczynające dopiero swoją przygodę z tworzeniem skutecznych systemów oświetlenia.