Sterowanie oświetleniem LED w biurze – inteligentne oświetlenie

Pracownicy biurowi spędzają w miejscu pracy większą część dnia, dlatego dobre oświetlenie jest warunkiem ich zdrowia, komfortu pracy i wydajności. Nie bez znaczenia pozostaje tu także aspekt ekologiczny i ekonomiczny.

Zastosowanie nowoczesnego oświetlenia LED pozwala obniżyć koszty zużycia energii elektrycznej o 80% w stosunku do  zastosowania w biurze tradycyjnych żarówek. Nowoczesne i inteligentne oświetlenie LED staje się coraz częstszym rozwiązaniem stosowanym w biurach, ze względu na korzyści dla firmy i jej pracowników, związane z natężeniem światła i wygodą  widzenia. Obowiązkiem pracodawcy jest znalezienie takich parametrów dla oświetlenia miejsca pracy, aby zostały spełnione wymagania określone w Kodeksie pracy.

Normy oświetlenia na stanowisku pracy

Normy oświetlenia na stanowisku pracy nie określają jednej wartości natężenia oświetlenia dla każdego stanowiska pracy, gdyż jest ona uzależniona od jego charakteru, potrzeb w tym zakresie samego pracownika, odległości od źródła światła.

Odpowiednio dobrane oświetlenie gwarantuje efektywność i komfort pracy, dzięki eliminacji uczucia zmęczenia oczu. Wykonywanie precyzyjnych czynności lub praca przy komputerze wymaga dobrej widoczności. Pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia swoim podwładnym higienicznych warunków pracy, wykorzystując do tego celu nowoczesne osiągnięcia nauki i techniki, w tym także oświetlenia elektrycznego, spełniającego polskie normy.

Organizując przestrzeń biurową w zakresie rozmieszczenia stanowisk pracy, musi uwzględnić również rozmieszczenie instalacji elektrycznej w taki sposób, by natężenie światła na każdym miejscu roboczym odpowiadało określonym normom zawartym w Kodeksie pracy oraz w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej.

W biurach każde stanowisko wyposażone jest w komputer. Dobierając właściwe oświetlenie dla danej przestrzeni, należy wziąć pod uwagę negatywne zjawisko, którym jest olśnienie. Powoduje ono oślepienie pracownika, co nie sprzyja efektywnej pracy lub wręcz przeszkadza w wykonywaniu wszelkich czynności. Rozmieszczenie źródeł światła w biurze powinno uwzględniać możliwość pojawienia się olśnienia, musi być kierunkowe, a nie oślepiające i umożliwiać pracownikowi wykonywanie podstawowych czynności.

Duże znaczenie odgrywa także barwa światła. Zmęczenie wzroku powoduje barwa ciepła i zimna, dlatego korzystnymi dla oczu są te pośrednie. Po spełnieniu zalecanych norm oświetlenia stanowisk pracy właściwe ich przygotowanie do czynności biurowych nie powinno sprawiać większych trudności szczególnie wtedy, gdy do tego celu zostaną wykorzystane nowoczesne systemy oświetleniowe, umożliwiające dostosowaniem oświetlenia do potrzeb konkretnego miejsca i pracownika.

Zalety oświetlenia LED-owego

Zaletą oświetlenia LED jest mniejsze zużycie energii, nawet o 80 do 90% niż w przypadku stosowania żarówek klasycznych lub halogenowych, dlatego w sposób znaczący można dzięki nim obniżyć rachunki za prąd. Są one droższe od pozostałych, ale koszt ich zakupu szybko się zwraca. Poza tym źródła światła LED-owego funkcjonują o wiele dłużej niż pozostałe, więc nie ma potrzeby ich częstej wymiany na nowe. Działają one przez 15000 do 50000 godzin, co w przypadku ośmiogodzinnej pracy w biurze daje przestrzeń czasową niemal 10 lat, co dyskwalifikuje pozostałe źródła światła.

Kolejną zaletą źródeł światła LED jest niewielki stopień nagrzewania się w stosunku do pozostałych żarówek, których stosowanie może być przyczyną pożarów lub poparzeń. Obecnie dostępne jest tego typu oświetlenie w różnych barwach, od ciepłych po ziemne, nie tylko w kolorze jasnej bieli. Ich zaletą jest także osiąganie pełnego światła natychmiast po jego włączeniu, bez konieczności oczekiwania na pełną moc, jak w przypadku świetlówek. Nie bez znaczenia jest energooszczędność światła LED, co sprawia, że działa ono znacznie dłużej i zużywa mniej energii, dlatego jest przyjazne dla środowiska.

Sposoby zarządzania oświetleniem LED

Oświetlenie LED daje możliwość zdalnego sterowania źródłami światła, dzięki podłączeniu go do systemu smart. Zarządzanie wszystkimi punktami świetlnymi może odbywać się nawet przy pomocy pilota, bądź aplikacji zainstalowanej w telefonie, co pozwala uruchamiać lampy według potrzeb użytkownika. Tego typu oświetlenie umożliwia regulowanie jego natężenia i barwy oraz pracy ilości lamp według potrzeb pracowników biura.

Inteligentne oświetlenie LED ze względu na swoje zalety jest idealnym rozwiązaniem dla biura.