Strugarki należą do obrabiarek wykonujących obróbkę skrawaniem płaszczyzn, która jest podstawową formą pracy w przemyśle drzewnym. Urządzenia te są przeznaczone do stolarstwa i dzielą się na:
- strugarki do płaszczyzn
- i do strugania kształtowego.
Strugarki do płaszczyzn mają za zadanie głównie nadawać obrabianej desce wymaganej przez producenta grubości. Współcześnie strugarki zostały tak zaprojektowane i stworzone, że mogą obrabiać kilka desek jednocześnie. Inne zastosowanie mają pilarki, które zostały przeznaczone do efektywnego i równego przycinania niektórych drewnianych elementów. Te maszyny do drewna zostały podzielone na różne rodzaje i zakresy prac. Na rynku dostępne są:
- pilarki formatowe,
- panelowe,
- ścienne,
- radialne,
- kątowe,
- taśmowe,
- poprzeczne,
- pilarko-frezarki,
- piły do forniru
- i wielopiły.
Przed wyborem potrzebnej pilarki warto zaznajomić się z przeznaczeniem niektórych typów.
Jak to działa?
Formatowe pilarki są wyposażone w elektromotoryczne wysunięcie, pochylenie piły głównej i podcinającego agregatu. Roboczy stół poprzeczny został wyposażony w ramię teleskopowe oraz stabilny zderzak wzdłużny i uchylny zderzak końcowy. Zamocowanie wzdłużnego zderzaka może być umieszczone z przodu lub z tyłu stołu poprzecznego, w zależności od potrzeb użytkownika.
Często można spotkać na wyposażeniu uchylną podporę, którą po powrotnym przechyle wymaga zablokowania bez regulacji. Większy komfort pracy zapewniają prowadnice pozbawione luzu dzięki śrubom z nakrętkami kulkowymi, ze wstępnym naprężeniem. Sterowanie w tym typie pilarki następuje za sprawą zamkniętego układu sterowania. Zapewnia on wysoką i stałą dokładność pracy. Urządzenie zostało zaopatrzone również w dotykowy panel sterowania, który znajduje się na wysokości oczu użytkownika. Wykorzystywana podczas pracy przekładnica równoległa sterowana jest numerycznie.
Pilarki formatowe są wyposażone w elektroniczny wskaźnik cyfrowy nachylenia głównej piły. Pilarki tarczowe wyposażone zostały również w koło do ustawienia ukośnego piły głównej i podcinacza wraz z prostym odczytem wskaźnika kąta, ciężki liniał wzdłużny z ustawieniami ogólnymi i precyzyjnymi oraz blokadę mimośrodową.
Osłona górna tarczy, która chroni użytkownika przed wypadkiem jest z poliwęglanu. Zderzak do cięcia ukośnego posiada obustronny skos, którego nachylenie wynosi w granicach od 0-45 stopni i jest możliwy jego szybki demontaż, kiedy nastąpi taka potrzeba. Maszyny do drewna mogą być wykorzystywane do głębokich cięć. Przeznaczone do tego typu prac zostały wielopiły. W zależności od wyprodukowanych modeli szerokość gąsienicy na których wykonywana jest praca może wynosić do 320 milimetrów, a maksymalna średnica tarczy 350 milimetrów.
Urządzenie ma w zestawie kontroler obciążenia silnika, stoły podawcze i odbiorcze rolkowane z napędem lub bez napędu. Te maszyny do drewna przeznaczone są głównie do wycinania desek i listew z pryzm. Grubość desek jest uzależniona od tulei dystansowych między tarczami pił. Piły na obu wrzecionach zawsze pracują w tej samej płaszczyźnie pionowej, co daje możliwość zastosowania tarcz o mniejszej średnicy i grubości.