System fotowoltaiczny – co wchodzi w jego skład?

Fotowoltaika na przestrzeni ostatnich lat zyskała sporo na popularności. Coraz więcej osób chce inwestować w to rozwiązanie, ponieważ jest ono opłacalne, ekologiczne i w pewnym stopniu pozwala uniezależnić się od dostawcy energii elektrycznej.

Większość osób wie doskonale, jak wygląda tego typu instalacja, ponieważ coraz częściej można je spotkać na dachach domów prywatnych, bloków, a nawet firm, fabryk i magazynów. Jednak spora część osób nie wie, że instalacje tego typu to nie tylko panele fotowoltaiczne, które widoczne są na pierwszy rzut oka, ale także wiele innych podzespołów i elementów, które dopiero wspólnie tworzą jedną działająca mikroinstalację fotowoltaiczną.

Panele fotowoltaiczne

Podstawowym elementem instalacji fotowoltaicznej są oczywiście panele fotowoltaiczne, dzięki którym możliwe jest pozyskiwanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Składają się one z ogniw fotowoltaicznych połączonych ze sobą szeregowo.

To właśnie te niewielkie elementy są bezpośrednio odpowiedzialne, za przemianę promieniowania słonecznego w energię elektryczną. W sprzedaży najczęściej można spotkać dwa rodzaje paneli fotowoltaicznych. Pierwsze z nich to modele monokrystaliczne, które obecnie są najpopularniejszym rozwiązaniem, a drugie to modele polikrystaliczne.

Panele wykonane w technologii monokryształu cechują się znacznie większą wydajnością, są dużo bardziej odporne na czynniki zewnętrzne i dodatkowo bardzo dobrze wyglądają.

Pojedyncze panele fotowoltaiczne mają dość niedużą moc, z tego względu w celu zapewnienia odpowiedniej ilości energii w gospodarstwie domowym, niezbędne jest zastosowanie najczęściej kilku lub kilkunastu paneli fotowoltaicznych, które łączone są w jedną całość.

Inwerter, czyli falownik

Inwerter nazywany także falownikiem, to kolejny bardzo ważny element instalacji fotowoltaicznej, bez którego nie mogłaby ona działać w prawidłowy sposób. Ogniwa fotowoltaiczne, z których zbudowane są panele, produkują energię poprzez zjawisko fotowoltaiczne, które polega na powstaniu nośników ładunku w półprzewodniku (najczęściej jest to krzem, german i selen), pod wpływem działania promieniowania słonecznego.

Jest to rodzaj zjawiska wewnętrznego, ponieważ zachodzi on wewnątrz struktury materiału. Efektem tego procesu jest produkcja prądu stałego. Jednak aby taką energię elektryczną móc wykorzystać trzeba zmienić prąd ze stałego w zmienny i właśnie tym zadaniem zajmuje się inwerter.

Prąd, jaki wydaje on na wyjściu, ma zmienne napięcie 230 V i częstotliwość 50 Hz, czyli jego parametry są takie same jak prądu zakupionego od dostawcy energii. Najczęściej do jednej instalacji wykorzystuje się jeden inwerter, jednak można również zamontować tzw. mikroinwertery, które obsługują każdy panel osobno, przez co każdy panel będzie produkował energię niezależnie od pracy pozostałych paneli.

Zabezpieczenia AC/DC

Kompletna mikroinstalacja fotowoltaiczna powinna być wyposażona także w zabezpieczenia AC (zmiennoprądowe) i DC (stałoprądowe). Ich rolą jest ochrona instalacji przed wyładowaniami elektrycznymi, przepięciami i innymi zagrożeniami. Dzięki temu użytkowanie instalacji fotowoltaicznej będzie w pełni bezpieczne.

Okablowanie

Oczywiście żadna instalacja nie mogłaby działać bez odpowiedniego okablowania, którego zadaniem jest transport wyprodukowanej energii pomiędzy poszczególnymi podzespołami oraz jej przesyłanie do sieci domowej.

Instalacja fotowoltaiczna generuje dość duże napięcie, ponadto przewody narażone są na zmienne warunki atmosferyczne, opady deszczu i śniegu, promieniowanie słoneczne, wahania temperatury i wiele więcej, dlatego bardzo ważne jest, aby okablowanie było odpowiednio trwałe i odporne na takie czynniki. Przewody powinny być także niepalne oraz bezhalogenowe.

ogniwa słoneczne

System montażowy

Niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest również system montażowy. Może on się różnić znacznie w zależności od miejsca i sposobu montażu. Najczęściej jednak spotyka się systemy przeznaczone do montażu paneli na dachach budynków, lub też na gruncie.

Elementy systemu montażowego powinny być lekkie, trwałe oraz odporne na korozję i działanie zmiennych warunków atmosferycznych. W przypadku konstrukcji montowanych na gruncie ich powierzchnia powinna być jeszcze lepiej zabezpieczona przed zmiennymi warunkami, ponieważ blisko gruntu są one dużo bardziej narażone na korozję.

Instalacje fotowoltaiczne w Oleśnicy montowane są zarówno na dachach jak i gruncie, daleko podczas inwestycji warto wybrać odpowiedni system montażowy, który pozwoli na bezpieczny i trwały montaż instalacji fotowoltaicznej.