Szambo ekologiczne – rozważ jego instalację

Szambo jest nieodzowną częścią każdego gospodarstwa domowego. Wielu ludzi instaluje przy swoich domach szamba zwykłe, jednak coraz więcej osób decyduje się także na ekologiczną odmianę szamba. Czym różni się ona od tej zwyczajnej i kiedy jej zainstalowanie jest dużo bardziej opłacalne? Kto powinien zdecydować się właśnie na szambo ekologiczne?

Czym jest szambo ekologiczne?

Zbiorniki ekologiczne są dostępne w elementach gotowych do montażu. Jest to największa różnica między nimi, a zbiornikami tradycyjnymi. Tradycyjne szamba nie są ani zbyt trwałe, ani tym bardziej zbyt szczelne, przez to problemem jest to, że ścieki i nieczystości dostają się bezpośrednio do gruntu. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, ponieważ może doprowadzić do znacznego skażenia wód gruntowych, a to niesie za sobą wiele problemów dla właściciela szamba oraz środowiska. Z tego powodu coraz więcej ludzi decyduje się na szamba ekologiczne. Mogą one być wykonane z plastiku lub betonu. Dzięki temu są niezwykle szczelne, odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, nacisk gruntu oraz rdzewienie.

Dzięki temu mogą posłużyć nam nawet kilkadziesiąt lat! Jest to ogromna różnica w porównaniu do zbiorników tradycyjnych.

Rodzaje szamb

Decydując się na szambo ekologiczne, możemy wybrać nie tylko gabaryty zbiornika, ale także materiał, z którego został wykonany. Najszczelniejsze są szamba betonowe, najczęściej wykonuje się je z betonu klasy B20 i B40. Dodatkowo materiał budulcowy zawiera także substancje zmniejszające nasiąkliwość. Dzięki temu zbiornik zachowuje całkowitą szczelność i jest w pełni odporny na procesy, które zachodzą zarówno w ściekach, jak i w zanieczyszczeniach.  Do wyboru mamy zbiorniki jednokomorowe, dwukomorowe, a także zbiorniki modułowe, w których możemy łączyć ze sobą pojedyncze komory.

Możemy też zakupić szamba ekologiczne wykonane z tworzywa sztucznego, które doskonale sprawdzą się przy domkach letniskowych i budynkach, z których korzystamy okresowo. Cena wybudowania szamba ekologicznego jest niewiele wyższa od kosztów postawienia zbiornika tradycyjnego. Jednak korzyści, które zyskamy decydując się na zakup zbiornika ekologicznego są nieporównywalnie większe, ponieważ szczelne szambo ekologiczne zapewnia nam ochronę przed wydostaniem się nieczystości ze ścieków. Ponadto oszczędzamy wiele czasu podczas montażu szamba, ponieważ zamontowanie tradycyjnego zbiornika może potrwać nawet do dwóch tygodni, natomiast umiejscowienie przygotowanego wcześniej zbiornika ekologicznego to zaledwie jeden dzień pracy.

Kiedy warto zainwestować w szambo ekologiczne?

Jeśli budujemy dom na terenie, który nie ma stworzonego systemu kanalizacyjnego, musimy sami radzić sobie z odprowadzaniem ścieków i nieczystości pochodzących z naszego gospodarstwa domowego. Szambo ekologiczne ma tę przewagę nad innymi formami przechowywania ścieków, że może powstać w niemal każdych warunkach i w każdym gruncie. Lokalizacja szamba na działce to kwestia, która uregulowana została w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku. Według tych zapisów zbiornik musi się znajdować przynajmniej 5 metrów od okien i drzwi budynków mieszkalnych, 15 metrów od studni z wodą i 7,5 metra od granicy działki. Pamiętajmy, że najważniejszym wymaganiem stawianym przez Państwowy Wojewódzki Inspektorat Sanitarny jest szczelność szamb. Absolutnie nagannym jest używanie zbiorników nieszczelnych, które mogłyby spowodować wyciek ścieków do wód gruntowych i skażenie środowiska.

Podsumowując, szamba ekologiczne to doskonała inwestycja w nasze gospodarstwo domowe. Dzięki nim nie musimy się martwić o to, że nieczystości mogą skazić naszą okolicę. Ponadto ich montaż jest bardzo prosty, a trwałość zadowoli nawet najbardziej wymagających klientów.