Tłumik światłowodowy

Sieć światłowodowa jest w dobie tak szybkiego rozwoju techniki jednym z najlepszych wynalazków, na jakie mógł pozwolić sobie człowiek. Nieustanna potrzeba zwiększania przepustowości sieci i nacisk na coraz lepszą jakość transferu informacji sprawiła, że tradycyjne kable miedziowe przestały spełniać swoją rolę. Światłowody to z kolei niezawodne i znacznie szybsze przewody, dzięki którym mamy szansę korzystać między innymi ze znacznie szybszego Internetu. W skład sieci światłowodowej wchodzą jednak nie tylko same przewody, ale i szereg wspierających je urządzeń, pośród których znajdujemy między innymi tłumiki. Tłumiki optyczne to pasywne elementy toru optycznego, których zadaniem jest zmniejszenie poziomu sygnału i dostosowanie go do poziomu czułości odbiornika.  Tłumiki wykorzystuje się dziś przede wszystkim w sieciach opartych na włóknach jednomodowych, gdyż te wielomodowe nie są częścią sieci o wysokiej mocy i stosowanie tłumików jest tam zwyczajnie zbędne. Czym jednak są tłumiki i jak pracują?

Czym jest tłumik światłowodowy?

Tłumik światłowodowy jest jednym z pasywnych elementów wchodzących w skład pełnego toru światłowodowego. W kontekście rodzajów, tłumiki światłowodowe można podzielić na tłumiki stałe oraz regulowane. Ich główną rolą jest ograniczanie mocy optycznej wytwarzanej przez transmitowany przez urządzenie wyjściowe sygnał. Dzięki tłumikowi możliwe jest kontrolowanie całego procesu transmisji sygnału.

Tłumik umieszcza się w układzie światłowodowym w tuż przed detektorem. W momencie przejścia sygnału przez tłumik, jego wartość jest dopasowywana do zakresu pracy konkretnego odbiornika. Wartość sygnału jest oczywiście ściśle określona przez urządzenie odbierające sygnał, a jej modyfikowanie jest jedną z głównych zalet łącza światłowodowego.

Rodzaje tłumików światłowodowych

Istnieje wiele metod podziału i rozróżniania tłumików światłowodowych, choć najpopularniejszymi z rodzajów są zdecydowanie tłumiki typu złączowego, adapterowego, oraz „in-line” (tłumiki stałe) oraz tłumiki VOA (tłumiki regulowane). W przypadku tłumików typu złączowego (SC, FC, ST, LC, oraz MU), elementem tłumiącym sygnał są odpowiednie włókna światłowodów. Tłumik adapterowy, jak sama nazwa wskazuje, nie wykorzystuje do tłumienia sygnału poszczególnych włókien, a stosowny do potrzeb danej sieci adapter światłowodowy. Wśród rodzajów tłumików światłowodowych wyróżnić należy także typ tłumika adapterowego. Tłumiki adapterowe dostępne są w wersjach SC, ST oraz FC. Ostatnim rodzajem tłumików światłowodowych stałych są urządzenia typu „In-line”. Tłumienie sygnału odbywa się tutaj przy użyciu specjalnie wykonanych spawów, a sama wartość tłumienia jest tu oczywiście, jak w przypadku innych tłumików stałych, ściśle określona.

Na rynku dostępne są jednak nie tylko tłumiki światłowodowe stałe. Urządzenia regulowane, a ściślej mówiąc tłumiki VOA, to urządzenia wbudowane w kabel światłowodowy. Tłumiki regulowane charakteryzują się wysoką jakością pracy, wysoką stabilnością oraz niezwykłą precyzją wykonania. Dzięki niewielkim rozmiarom tłumiki światłowodowe regulowane są bardzo ekonomiczne i znajdują zastosowanie w telekomunikacji, CATV, sieci przesyłania danych, wszelkiego rodzaju systemach sterowania i sygnalizacji, a także wielu sieciach komputerowych i pomiarowych.

Zastosowanie tłumików światłowodowych

Aby określić, czy w określonym przypadku stosowanie tłumika jest konieczne, wymagana będzie znajomość mocy nadajnika i czułości odbiornika, a także stopień tłumienia toru optycznego pomiędzy nimi. Rzeczywiste tłumienie toru optycznego jest możliwe do zmierzenia po utworzeniu całej instalacji, z wykorzystaniem stabilnego źródła światła oraz przy pomocy profesjonalnego miernika mocy optycznej. Warto pamiętać, że w razie konieczności zastosowania tłumika, warto umieścić go przy samym odbiorniku sygnału. Dzięki temu możliwe będzie precyzyjniejsze zmierzenie i dostosowanie tłumienia do żądanego przez odbiornik poziomu.