Turbokominki i pompy ciepła

Turbokominki służą do ogrzewania pomieszczeń przy wykorzystaniu już istniejącej instalacji. Poza tym, najczęściej mogą pracować zarówno w systemie otwartym jak i zamkniętym, a jest to możliwe dzięki temu, iż mają wbudowany wymiennik ze stali nierdzewnej.Ponadto, warto podkreślić to, iż mogą one także współpracować z innymi urządzeniami grzewczymi. Przede wszystkim, po osiągnięciu określonej temperatury powodują wyłączenie się  pieca gazowego, elektrycznego pompy ciepła i zaczynają sterować obiegiem CO i CWU. Natomiast, gdy temperatura w pomieszczeniach spada poniżej wcześniej ustalonej, ponownie zaczyna działać np. piec gazowy. Najważniejsze jednak jest to, iż palenie w tego rodzaju kominku jest bardzo proste, ponieważ wystarczy tylko go do pełna załadować drewnem kominkowym, zamknąć i ustawić właściwą temperaturę. Następnie praca turbokominka jest nadzorowana przez właściwy sterownik, aby zawsze osiągał zaprogramowaną temperaturę.

Oprócz tego należy wspomnieć o tym, iż są one bardzo oszczędne, gwarantują nie tylko ogrzanie domu, ale i przygotowanie ciepłej wody. Z pewnością, idealnie będą pasować do każdego wnętrza, gdyż na rynku mamy dostępnych wiele turbokominków, które są wykonane w różnych stylach. A, co najważniejsze dzięki nim we wnętrzach panuje miła atmosfera. Dlatego coraz więcej osób właśnie decyduje się na ich zamontowanie w swoim domu, w szczególności w salonie.

Natomiast pompy ciepła to urządzenia, które działają podobnie jak lodówki czy  klimatyzatory. Jednakże ich celem jest wyciągniecie ciepła z pomieszczenia, w którym  zamontowany jest zimny wymiennik ciepła, następnie przekazanie go do wymiennika o wyższej temperaturze. Oczywiście, ciepło w dolnym wymieniu może być pobierane m.in. z atmosfery. Oprócz tego, rurowy dolny wymiennik ciepła może być zakopany pod trawnikiem na głębokości co najmniej 1,5 m, w którym to ma krążyć niezamarzająca ciecz. Może się on również znajdować na dnie stawu lub rzeki. Natomiast, jeśli chodzi o górny wymiennik ciepła, to należy wymienić tu tradycyjne grzejniki i ogrzewanie podłogowe.

pompa-ciepla

Przede wszystkim, stanowią one wspaniałą alternatywę dla ogrzewania elektrycznego, gdyż są od niego tańsze w eksploatacji. Poza tym, gdy pompa ciepła zostanie właściwie dobrana do budynku, to wtedy jest praktycznie bezobsługowa, ponieważ nie trzeba jej czyścić czy uruchamiać. Warto także podkreślić to, iż nie powoduje tworzenia się spalin w miejscu użytkowania, a więc jest przyjazna naszemu zdrowiu oraz można ją uznać za proekologiczną. Należy wspomnieć również o tym, iż z łatwością można ją samodzielnie zamontować praktycznie w każdym domu. Ponadto, nie wymaga stosowania kominów, dlatego ma znaczny wpływ na obniżenie kosztów budowania domu.