Usprawnianie produkcji za pomocą taśmy przenośnikowej

Właściwości każdego rodzaju taśm przenośnikowych przekładają się na przyspieszenie i usprawnienie produkcji. Poznaj szczegóły.

Taśma przenośnikowa znajduje swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. W czasach, gdy gospodarka stale się rozwija, właściciele magazynów, zakładów produkcyjnych oraz rolniczych mogą liczyć na coraz lepsze produkty i maszyny. Jedną z alternatyw, która usprawnia wiele procesów, jest taśma przenośnikowa.

Czym się cechuje i dlaczego z roku na rok jest coraz bardziej popularna? – Taśma przenośnikowa jest przede wszystkim bardzo wytrzymała. Można wyróżnić wiele rodzajów tego typu taśmy, stąd jej szerokie zastosowanie. Trzeba bowiem pamiętać, że w zależności od gałęzi przemysłu, konieczne jest odpowiednie dopasowanie właściwego typu taśmy. Wyróżnia się taśmy:

  • zwykłe do ogólnego przeznaczenia,
  • trudnościeralne,
  • tłuszczo odporne i olejoodporne,
  • odporne na wysokie i niskie temperatury,
  • specjalistyczne,
  • progowe.

Poszczególne rodzaje taśm przenośnikowych można stosować nie tylko w miejscach takich jak magazyn i składowisko. Odpowiednie rodzaje taśm można również wykorzystać w hucie szkła, przemyśle drzewnym, kopalniach kruszywa, sortowniach oraz ciepłowniach i wielu innych miejscach o specjalnych wymaganiach.

Zadania taśmy przenośnikowej

Cel, w jakim wykorzystywana jest taśma przenośnikowa, to przyspieszenie i ułatwienie prac. Dzięki jej zastosowaniu, możemy odciążyć naszych pracowników. To z kolei przekłada się na zwiększenie efektywności prac. Transportowanie materiałów przez zastosowanie przenośnika nie wymaga pracy wielu osób – wówczas, nasi pracownicy mogą wykonywać inne obowiązki.

Taśma przenośnikowa, która jest odpowiednio dobrana do miejsca, zakresu prac oraz do transportowanych produktów, przyspieszy wszystkie procesy. Dodatkowo, zapewni ona bezpieczeństwo, szczególnie w przypadku materiałów bardzo ciężkich i gorących.

Serwis taśmy przenośnikowej

Warto jednak pamiętać o tym, że pomimo licznych zalet taśm przenośnikowych, wymaga ona regularnego przeglądu i serwisu. Gumowe i tkaninowo – gumowe taśmy przenośnikowe należy regularnie kontrolować. Są one przez cały czas eksploatowane, przez co szybko mogą się zużywać. W takich przypadkach powstają również usterki, które mogą zahamować procesy produkcji.

Regularna kontrola pozwoli nam na wykrycie niewielkich zniszczeń lub usterek. Dzięki temu, będziemy mogli szybko je naprawić, tym samym nie dopuszczając do większych zniszczeń. Każda usterka może powodować straty dla firmy.

Aby odpowiednio zadbać o gumowe taśmy przenośnikowe, warto skorzystać z usług specjalistów. Osoby, które znają się na rodzajach taśm oraz możliwych usterkach jakie mogą wystąpić, będą w stanie szybko nam pomóc. Ekipa serwisująca zajmie się profesjonalną naprawą łączeń taśm przenośnikowych i nie tylko. W przypadku takich taśm, istotne są czynności takie jak gumowanie bębnów. Aby taśma działała prawidłowo, istotny jest dobry stan bębnów napędowych. Gumowanie ich spowalnia procesy ścierania się powierzchni. To pozwoli nam zaoszczędzić na wymianie bębnów.

W skład prac serwisowych wchodzą również czynności polegające na łączeniu taśm tkaninowo – gumowych. Wymiana taśmy jest wymagającym procesem. Według specjalistów z ATGUM – SERWIS,  kluczową sprawą w tym przypadku jest zadbanie o jej odpowiednie połączenie. Różne są sposoby na połączenie taśm przenośnikowych i zależą one od długości, szerokości oraz od typu taśm.

Łączenie taśm odbywa się poprzez użycie prasy wulkanizacyjnej lub trwałych klejów specjalistycznych. Warto również dodać, że stosowane jest także połączenie mechaniczne. Jest ono konieczne, gdy taśma przenośnikowa wymaga szybkiej naprawy.