Przez złom rozumie się takie elementy wykonane z różnego rodzaju metali, które nie są już potrzebne podczas codziennej działalności. Z tego powodu często złom się po prostu wyrzuca. Tymczasem, może być to poważny błąd, ponieważ działają na rynku firmy, które zajmują się jego skupem.
Złom – co to jest? Podstawowe informacje na temat złomu
Zanim przejdziemy do tego, czy warto sprzedać złom, czy też może lepszym pomysłem jest wyrzucenie części metalowych, warto zdefiniować to pojęcie. Otóż, złom to pojęcie pochodzące z branży metalurgicznej. Oznacza ono przedmioty wykonane z metalu, które nie mogą być już wykorzystane np. w gospodarstwie domowym czy bieżącej działalności firmy. W pewnym uproszczeniu rozumie się przez to po prostu metalowe odpady.
Zazwyczaj na złom składają się takie elementy jak na przykład:
- metalowe elementy będące produktami ubocznymi powstałymi podczas działalności firmy przemysłowej,
- odpady komunalne (o ile zostały one wykonane ze stali itp.),
- stare, zużyte obiekty, metalowe, które zostały już całkowicie wyeksploatowane. Do tej kategorii zalicza się między innymi zużyte elementy maszyn przemysłowych, ale także stare narzędzia, rowery czy nawet auta osobowe, które nie nadają się już do użytku.
Elementów określanych zbiorczo jako złom nie da się już naprawić, by doprowadzić je do stanu używalności; jeśli nawet jeszcze działają, ich praca może spowodować zagrożenie dla otoczenia. Właściwie, mogą one zostać poddane jedynie procesowi recyklingu. Proces ten określa się wówczas jako tzw. złomowanie. Polega on na przetopieniu – w warunkach skrajnie wysokiej temperatury – metalowych części wchodzących w skład złomu. Dopiero po stopieniu stalowych elementów w jedną masę możliwe jest ponowne stworzenie z takiego surowca elementów konstrukcyjnych, narzędzi, części zamiennych, puszek, pojemników itp.
W jaki sposób można sprzedać złom?
Jedynie pozornie sprzedaż złomu jest trudnym i czasochłonnym zadaniem. Warto bowiem mieć na uwadze, że obecnie można znaleźć na rynku takie firmy, które nie tylko chętnie skupują złom, ale także – co jest równie ważne – oferują odbiór elementów metalowych z domu klienta lub siedziby jego firmy. Skup złomu z dojazdem do klienta to przede wszystkim rozwiązanie komfortowe, ponieważ usługobiorca nie musi się wówczas troszczyć o takie kwestie jak na przykład transport części metalowych. Ponieważ w tego typu firmach pracują doświadczeni pracownicy, odbiór materiałów powinien odbyć się szybko, sprawnie i bez większych przeszkód.
Ile punkt skupu zarabia na złomie?
Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Trzeba bowiem pamiętać, że zarobki podmiotów zajmujących się skupem złomu zależą od takich kwestii jak na przykład skala prowadzonej działalności, lokalizacja itp. Generalnie jednak przyjęło się, że najmniej opłacalne – z punktu widzenia klientów punktu skupu – są zwykłe blachy. Znacznie lepiej przedstawia się sytuacja, jeśli chodzi o materiały wykonane z aluminium, w tym na przykład… puszki po piwie.
To jeszcze nie wszystko, ponieważ sporym zainteresowaniem w punktach skupu złomu cieszy się również miedź. W związku z tym chętnie przyjmuje się w takich miejscach nie tylko przedmioty wykonane z tego rodzaju metalu, ale także kable, z których taką miedź można odzyskać.
Co ciekawe, punkty skupu złomu mogą uzyskać dodatkowy zastrzyk gotówki dzięki przyjęciu elektrośmieci. Taki stan rzeczy wynika stąd, iż w starych podzespołach można znaleźć elementy ze złota lub srebra. Wprawdzie nie są one zbyt duże, ale ich wysoka wartość pozwala uzyskać niemałe dochody.
Nie tylko zysk – dlaczego warto zdecydować się na oddanie złomu do punktu skupu?
Możliwość zarobku to ważny, ale nie jedyny motyw, który zachęca do kontaktu z punktem skupu złomu. Trzeba bowiem pamiętać, że wyrzucanie do kontenerów ze zwykłymi odpadami, czyli tzw. elektrośmieci, może zostać ukarane wysoką sankcją finansową. Kary z tego tytułu mają za zadanie skutecznie odstraszyć od podejmowania takich działań, które przyspieszą degradację środowiska naturalnego. Jednym z nich jest właśnie nierozsądne wyrzucanie śmieci.
W takiej sytuacji oddanie odpadów do punktu skupu złomu może być ciekawym rozwiązaniem problemu. Podmiot ten zajmie się neutralizacją substancji szkodliwych dla środowiska w sposób zgodny z przepisami.