5 systemów mocować, które ustandaryzują proces produkcji

Automatyzacja procesów produkcyjnych jest w dzisiejszych czasach działaniem, które pozwala nie tylko na szybszy rozwój przedsiębiorstwa, ale też przyśpieszenie pracy maszyn i pracowników związanych z produkcją. Jednym z systemów, które prowadzą do standaryzacji procesów produkcji są systemy mocowań.

Jakie rodzaje systemów mocowań wyróżniamy?

  • System MTS – główną jego cechą jest brak ograniczeń dotyczących obrabianego przedmiotu. Jedynym ograniczeniem jest wielkość stołu roboczego. Umożliwia wiele różnych kombinacji paletyzacji – pojedyncza lub wielokrotna za pomocą mocowań MTS. System ten cechuje się wysokim poziomem automatyzacji, minimalizacją czasu potrzebnego do ustawienia maszyn, łatwością konstrukcji oraz niską zabudową, która umożliwia zaoszczędzenie przestrzeni roboczej.
  • System ITS – pozwala szybko przezbroić maszynę oraz bezinwazyjnie usunąć wióry po wcześniejszej obróbce materiału. Elementy uchwytów ITS można ustawiać poza stołem roboczym co znacznie przyśpiesza proces produkcyjny. System ten jest niezwykle bezpieczny oraz szczelny, precyzyjny, ale też odpowiednio dopasowuje się do obrabianych elementów
    i umożliwia szybkie ustawienie maszyny.
  • System Clever Clamp – to modułowy system mocowania obrabianego przedmiotu. Stosuje się go podczas obróbki niewielkiej ilości nakładu materiału. Cechuje się wysoką szybkością ustawienia mocować oraz przyśpiesza pracę produkcyjną maszyny. System ten jest też niezwykle łatwy w obsłudze oraz może być bezpośrednio zautomatyzowany z maszyną.
  • System PM – jest to szybki system wymiany detali dla pras proszkowych. Poprzez różne kształty obrabianych przedmiotów system ten umożliwia bardzo szybką zmianę części oraz mocowań – jednym słowem maszyna może być szybko przezbrajana. System ten jest precyzyjnym łącznikiem między stemplem, matrycą a prasą proszkową. System ten cechuje się wysoką podatnością na różnorodne ustawienie mocowań, przyśpiesza pracę produkcyjną oraz jest niezwykle bezpieczny dla użytkownika jak u materiału obrabianego.
  • System DLA WEDM – jest to system narzędziowy, który pozwala zminimalizować czas ustawiania maszyny, który jest mało produktywny oraz przygotowywania materiału do obróbki na maszynach. Dzięki profesjonalnej kombinacji imadeł i elementów, które dociskają materiał obrabiany umożliwia mocowanie wszystkich elementów w łatwy i odpowiedni sposób do obróbki. System DLA WEDM cechuje się wysoką powtarzalnością oprzyrządowania i umożliwia wstępne ustawienie mocowań poza maszyną. Główną cechą jest też bezpieczeństwo podczas operacji ładowania materiału do maszyny obrabiającej.

Czy systemy mocowań mają znaczenie podczas pracy?

systemy mocowań

Zdjęcie pochodzi ze strony producenta uchwytów do maszyn – EROWA

Zdecydowanie wszystkie z powyższych systemów mocowań znajdą zastosowanie w wielu procesach produkcyjnych i obróbce wielu materiałów. W zależności od potrzeb oraz kształtów obrabianych materiałów wykorzystywać powinno się dane rodzaje systemów mocowań. Dzięki prawidłowemu doborowi mocowań można mieć pewność, że zarówno maszyna jak i pracownik będą pracować
w bezpiecznym środowisku.

Dodatkowo wybierając odpowiednie rodzaje mocowań przyśpiesza się też proces produkcyjny związany z obróbką materiałów oraz wymianą ich na nowe w maszynach. Systemy, które umożliwiają ustawienie mocowań poza maszyną przyczyniają się do redukcji czasu pracy, który jest nieproduktywny a co za tym idzie przynosi większe zyski dzięki zmniejszeniu czasów, które potrzebne są do ustawienia maszyn obrabiających do pracy.

Warto pamiętać, że przyśpieszenie pracy produkcji to nie tylko zyski dla firmy, ale też poprzez zastosowanie profesjonalnych mocowań większe bezpieczeństwo pracy i wyższa powtarzalność wytwarzanych materiałów w zakładach produkcyjnych.

Czy warto inwestować w nowoczesne systemy mocowań?

Z pewnością inwestycja w nowoczesne mocowania materiałów do obróbki na maszynach przyczyni się do przyśpieszenie i standaryzacji produkcji dzięki czemu wytworzy się większa powtarzalność produkowanych wyrobów. Będzie to mieć pozytywny skutek na zyski firmy, czas pracy oraz zadowolenie docelowych klientów.