Różnorodność materiałów budowlanych oraz ich rozmieszczenie na świecie sprawiają, że w praktycznie w każdym miejscu na Ziemi znajdziemy inny wygląd oraz sposób stawiania budynków mieszkalnych. Jest to także związane z klimatem panującym w danym miejscu – białe domy w Grecji mają jedną, bardzo ważna rolę – odbijać intensywne światło słoneczne, które przyczynia się do nagrzewania struktury domu, a tym samym zwiększenia temperatury w jego środku. Inaczej ma się sprawa np. na Grenlandii, gdzie żyjące koczownicze ludy zamieszkują w popularnych igloo – małe wejścia chronią mieszkańców przed atakami agresywnych niedźwiedzi polarnych oraz minimalizują straty ciepła. Widzimy więc, jak bardzo dostępność środków oraz panujący klimat wpływa na to, w jakim domu mieszkamy.
Jak wygląda sprawa w Polsce?
Polska jest jednym z niewielu krajów, w których zasady opisane powyżej, nie są do końca przestrzegane. Co z wyglądem domów? W tym zakresie spotkamy się z totalnym chaosem architektonicznym, gdyż w przypadku Polaków, duży wpływa na powstające budynki miała historia. Jadąc przez polską wieś bądź miasteczko znajdziemy wiele budynków o prostej, wręcz kwadratowej bryle. Są to typowe domy mieszkalne powstające w okresie późnego komunizmu (m.in. za panowania Edwarda Gierka). Dlaczego?
Popularność tego projektu wynika z jego prostoty oraz ogólnej dostępności. Większość mieszkań budowana była przez osoby nie posiadające odpowiednich kwalifikacji oraz wykształcenia, więc decydowano się na najprostsze rozwiązania, w celu zmniejszenia do minimum szans na jakąkolwiek pomyłkę. Model „kwadratowego” domu był powszechnie dostępny, więc wiele osób decydowało się na takie rozwiązanie. Na wsi znajdziemy także podłużne chaty z drewna, jednopiętrowe z dwuizbowym rozstawem pomieszczeń.
Model „kwadratowego” domu był powszechnie dostępny, więc wiele osób decydowało się na takie rozwiązanie.
Ten model był popularny jeszcze przed II Wojną Światową i zaraz po niej. Jeszcze do niedawna mogliśmy znaleźć na polskiej wsi takie chaty ze słomianym dachem, który obecnie został zastąpiony przez azbest oraz dachówkę. A co budowane jest obecnie w naszym kraju? Tutaj wszystko zależy wyłącznie od fantazji oraz wyobraźni właściciela – od górskich chata z drewna na Pomorzu aż po tradycyjne dworki szlacheckie z 2014 roku.
Domy w Europie
Kraje skandynawskie słyną z różnokolorowych, drewnianych domków. Takie rozwiązania wynikają z dużej dostępności do drewna na północy Europy. Duże powierzchnie pokryte są lasami, z których czerpane jest drewno na budowę domów. Drewno jest najtańszym surowcem w tamtym rejonie, a dodatkowo świetnie sprawdza się w mroźnym klimacie. Większość domów skonstruowana jest w podobny sposób, ale różnią się one od siebie kolorami. Wielka Brytania oraz kraje Beneluksu to z kolei domu ceglane z białymi oknami. W tamtych rejonach glina jest powszechnie dostępnym surowcem, z czym związane są jej niskie ceny. Większość domów – zarówno postindustrialnych jak i wiejskich budowana jest więc z cegły.