Czujniki – rodzaje, funkcje i zastosowanie.

Czujniki są obecnie wykorzystywane w różnorodnych dziedzinach życia. Ich wykorzystanie wiąże się z wieloma zaletami dlatego często są one stosowane zarówno w firmach, biurowcach, fabrykach jak i przez indywidualne osoby. Jak dzielą się czujniki? Jakie są ich mocne strony?

Czujniki ultradźwiękowe – skuteczność w najtrudniejszych warunkach

Czujniki ultradźwiękowe powstały jako alternatywa dla indukcyjnych i optycznych wersji. Czujniki ultradźwiękowe dokonują pomiaru wysokości, położenia, kontrolują obecność, a nawet są w stanie liczyć obiekty. Czujniki mogą zostać z powodzeniem wykorzystane zarówno w obszarach przemysłowych jak i podczas indywidualnych prac z dziedziny np. automatyki. Dzięki dużej rozdzielczości i niewielkich stref martwych czujniki te gwarantują precyzyjne i dokładne działanie. Głównymi zaletami czujników ultradźwiękowych jest wykrywanie i reakcja nawet na przezroczyste obiekty, bezdotykowe działanie nawet w przypadku obecności zakurzenia, brudu czy kurzu. Ponadto czujniki pełnią swoje funkcje zarówno w przypadku większych jak i bardzo małych obiektów. Ciekawym zjawiskiem jest proces samoczynnego oczyszczania sensorów w trakcie emisji wibracji o wysokich częstotliwościach. Ich przewagą odnośnie czujników indukcyjnych jest fakt, że mogą wykrywać metale, ponadto w odróżnieniu od czujników optycznych są w stanie wykryć przezroczyste np. szklane obiekty.

Czujniki indukcyjne – popularny element budowy maszyn

Czujniki indukcyjne są ważnym elementem wykorzystywanym w automatyce przemysłowej. Reagują one na zbliżanie do powierzchni aktywnej metalu. Ich działanie opiera się na zmianie pola elektromagnetycznego na skutek przesuwania metalowego elementu. Zmiana w zakresie pola magnetycznego wzbudza w przewodniku prąd wirowy. Czujniki indukcyjne mogą być zasilane zarówno prądem stałym jak i przemiennym. Czujniki te umożliwiają detekcję oraz kontrolę położenia oraz ruchu elementów w maszynach przemysłowych i urządzeniach działających na liniach produkcyjnych, dlatego są one ważną częścią konstrukcyjną wielu sprzętów wykorzystywanych w fabrykach czy zakładach produkcyjnych. W sklepach można zakupić czujniki o ogólnym zastosowaniu, a także wersje specjalistyczne służące do pomiaru ruchu, odległości czy poziomu wody.

Czujniki optyczne – precyzja działania

Czujniki optyczne są ważnym elementem wykorzystywanym w wielu dziedzinach automatyki. Reagują one na obiekty znajdujące się na drodze przebiegu wiązki wypuszczanej światła. W momencie zbliżania danego przedmiotu wygenerowane przez diodę nadawczą promieniowanie podczerwone odbijają się od niego i są odbierane przez fototranzystor. Jedną z głównych zalet czujników optycznych jest długi zasięg działania dzięki fali świetlnej emitowanej przez nadajnik. Mocną stroną jest także mała wrażliwość na światło widzialne z otoczenia, a dzięki synchronizacji nadajnika i odbiornika czujniki są odporne na zakłócenia i mogą pracować nawet w zanieczyszczonym powietrzu. Czujniki optyczne zasilane są prądem stałym i zazwyczaj są wyposażone w zabezpieczenia chroniące przed uszkodzeniem w wyniku przeciążenia i zwarcie. Są one wykorzystywane prze wszystkim do kontroli położenia ruchomych części maszyn, kreślenia poziomu cieczy, materiałów sypkich, niekiedy stosuje się je także do kontroli taśm produkcyjnych.

pracownik na maszynie

Jeśli pracujesz w branży przemysłowe i poszukujesz czujników najlepszej jakości, serdecznie zachęcamy do zapoznania się ze stroną https://prototic.pl.

Różnice między czujnikami

Czujniki ultradźwiękowe, indukcyjne jak i optyczne są powszechnie wykorzystywane zarówno w przemyśle jak i w życiu codziennym. Wszelkie rodzaje czujników odgrywają ważną rolę w automatyce i są istotnymi elementami, dzięki którym funkcjonowanie maszyn jest możliwe. Każdy z rodzajów czujników  posiada różnorodne odmiany, które są dostosowane do działania w danych warunkach. Sposób działania czujników determinuje ich mocne strony i zalety, dlatego ich dobranie jest łatwe w zależności od wynikających potrzeb.