Czym jest nawilżanie powietrza?

Ogólnie, proces nawilżania powietrza ma ogromny i pozytywny wpływ na wilgotność powietrza. Jaśniej mówiąc – nawilżanie powietrza, zwłaszcza regularne, sprawia, że powietrze w danym pomieszczeniu nie jest suche. Systemy nawilżania powietrza pozwalają więc na ustabilizowanie wilgotności powietrza w naszych domach, w miejscach pracy lub w zakładach produkcyjnych. Odpowiedni dobór systemu nawilżenia powietrza wpłynie przede wszystkim na nasze zdrowie, wygląd i stan naszej skóry oraz na jakość produkcji, w przypadku nawilżania przemysłowego. Różne są sposoby nawilżania powietrza. Wszelkie urządzenia służące zwilżaniu, dostosowane są do potrzeb danych miejsc. Inny system nawilżania użyjemy w fabryce, a zupełnie inny w naszym domu.
System nawilżania powietrza musi zostać właściwie dobrany – by dopasować odpowiedni system, musimy zwrócić uwagę na typ sytemu, jego funkcje (często również dodatkowe), moc, zużycie prądu oraz gabaryty urządzenia. Najbardziej znane typy nawilżaczy powietrza są:

  • Parowe, inaczej ewaporacyjne,
  • Ultradźwiękowe,
  • Termiczne.

Każdy z nich jest stosowany dzięki swoim zaletom.

Nawilżanie powietrza – dla kogo?

Nawilżanie powietrza obecnie jest procesem znanym dla każdego przedsiębiorcy, zwłaszcza właścicieli fabryk i zakładów przemysłowych. Proces ten jest konieczny do przeprowadzania, by móc zapewnić pracownikom godne i bezpieczne warunki pracy. Korzyści, jakie zyskujemy poprzez zastosowanie konkretnego systemu nawilżania powietrza, wpływają nie tylko na stan naszego zdrowia czy skóry. W przemyśle, odpowiedni poziom wilgotności powietrza gwarantuje nam znaczne zmniejszenie strat. Magazynowane towary są bardziej bezpieczne, żywność dłużej zachowuje świeżość. Dodatkowo, dzięki stosowaniu dopasowanego systemu nawilżania powietrza przemysłowego,  w pomieszczeniach i na halach nie tworzy się wilgoć, grzyb itp. System taki zapobiega również roztoczom, osadzaniu się kurzy czy pyłów.

chłodzenie mgłą wodną

Przemysłowe uzdatnianie wody – proces ten składa się z wielu czynności mających na celu całkowite oczyszczenie wody. Uzdatnianie wody umożliwia wykorzystanie czystej już wody w wielu celach, w tym i w przemyśle. Generalnie, nie stosuje się wody przemysłowej w gastronomii czy w domach, lecz w celach badawczych, technologicznych. Woda przemysłowa znajduje swoje zastosowanie również w wozach strażackich, w ogrodnictwie, w elektrowniach. Metody na uzdatnianie wody w przemyśle, to między innymi:

– zmiękczanie wody,
– filtracja na różne sposoby,
– dezynfekcja,
– odżelazianie.

Rodzaje chłodzenia powietrza

Obecnie, coraz większą popularnością wśród metod nawilżania powietrza, cieszy się chłodzenie mgłą wodną. Jest to system nawilżania powietrza, który ze względu na zastosowanie, charakteryzuje się różnymi funkcjami. Można stosować ten system w domach, na tarasach, w gastronomii czy też w zakładach produkcyjnych/ halach. W przemyśle, chłodzenie mgłą wodną ma za zadanie przede wszystkim dezynfekcję oraz kontrolę wilgotności. Ten system nawilżania odpowiada również za obniżenie temperatury w pomieszczeniach oraz za zmniejszenie poziomu zapylenia. Chłodzenie mgłą wodną stosuje się dość często w drukarniach, tartakach, w górnictwie, stolarniach itp.
By możliwe było uzdatnienie wody, konieczne jest posiadanie stacji zmiękczania wody. Zmiękczanie wody polega między innymi na pozbyciu się związków wapnia i żelaza – dzięki temu procesowi wydłużamy żywotność wszystkich urządzeń, kotłów grzewczych, rur i maszyn. Urządzenia zwane stacjami zmiękczania wody, mają różne rozmiary i funkcje – ich ceny mogą wahać się od paruset do paru tysięcy złotych. Wiele osób posiada własne stacje zmiękczania wody, jednak dość często musimy korzystać z lokalnych stacji. Dobór urządzenia mającego za zadanie zmiękczanie wody, zależy od badań wody, jakie należy przeprowadzić w gospodarstwie domowym.