Do czego wykorzystywane są luty mosiężne?

Lutowanie twarde to jedna z najpopularniejszych metod łączenia elementów metalowych przy użyciu specjalistycznego spoiwa.

Technika ta wykorzystywana jest w bardzo wielu dziedzinach przemysłu i w większości z nich jest niezbędna. W tej metodzie używa się różnych spoiw, które różną się od siebie właściwościami, temperaturą topnienia i wieloma innymi parametrami.

Dlatego wybór odpowiedniego lutu jest tak ważny i to ten etap prac w sporym stopniu wpływa na efekt końcowy, czyli trwałość utworzonego połączenia. Jednym z częściej stosowanych spoiw jest lut mosiężny, który dzięki swoim właściwościom, jest obecnie stosowany przez wiele osób w różnych zastosowaniach.

Luty mosiężne – charakterystyka

Luty mosiężne występują w bardzo różnych wersjach, z których każda ma trochę inne właściwości i inne zastosowanie. Charakteryzują się one dość wysokimi temperaturami topnienia, które wahają się w granicach 870 do 940 °C. Luty mosiężne stosowane są głównie do łączenia elementów z miedzi i jej stopów, żeliwa, stali, a także płytek węglików spiekanych i stali węglowych.

Przy ich użyciu można stworzyć bardzo trwałe i szczelne połączenie, które sprawdzi się w wielu zastosowaniach. W grupie lutów mosiężnych znajdują się różne stopy miedziano-cynkowe, które mogą być wzbogacone dodatkowo pierwiastkami, cyny, krzemu lub manganu. Krzem sprawia, że zmniejsza się strata cynku na skutek paradowania i utleniania, czego skutkiem jest zmniejszenie porowatości lutowiny i tym samym jej wzmocnienie.

Pierwiastek ten wpływa również bardzo korzystnie na właściwości mechaniczne lutu. Wzbogacenie mosiężnego spoiwa dodatkiem cyny obniża temperaturę jego topnienia oraz zwiększa jego lejność. Dzięki temu możliwe jest stosowanie tego typu lutu w niższej temperaturze roboczej, co zwiększa znacząco jego możliwości.

Luty mosiężne wzbogacone o krzem sprawdzą się znakomicie w lutowaniu takich materiałów jak stal lub żeliwo. Luty mosiężne z dodatkiem cyny będą bardzo dobrym rozwiązaniem podczas łączenia miedzi, mosiądzu i brązu, czyli metalów o niższych temperaturach topnienia. Z kolei wersja z dodatkiem manganu, niklu i cyny to znakomite spoiwo do lutowania węglików spiekanych, stali węglowych konstrukcyjnych oraz miedzi.

Właściwości lutów mosiężnych

Luty mosiężne cechują się bardzo dobrymi właściwościami mechanicznymi. Mają one również dobre przewodnictwo cieplne oraz elektryczne. Jednak z tego powodu, że charakteryzują się dość wysoką temperaturą topnienia oraz stosunkowo niską płynnością ich obszar zastosowania jest trochę ograniczony.

Pomimo tego są one z powodzeniem stosowane w bardzo wielu gałęziach przemysłu i to ze znakomitym skutkiem. Odpowiednio dobrany lut mosiężny na podstawie materiału, z jakiego stworzony jest element lutowany to przepis na stworzenie trwałego i szczelnego połączenia.

Nie należy zapominać również o topniku, który w przypadku tego spoiwa również odgrywa bardzo ważną rolę. Dzięki niemu powierzchnia lutowanych elementów jest utrzymana w czystości, a to gwarantuje, że połączenie wykonane techniką lutowani twardego będzie wysokiej jakości.

luty mosiężne

Zastosowanie lutów mosiężnych

Luty mosiężne nie posiadają może tak szerokiego zastosowania jak cześć innych spoiw lutowniczych. Jednak ich właściwości i temperatura topnienie sprawiają, że pomimo tego, znajdują one zastosowanie w bardzo wielu dziadzinach przemysłu.

Lutów mosiężnych używa się m.in. podczas lutowania elementów instalacji do zimnej wody, zbudowanych ze stali cynkowej, do lutowania spieków ze stalowymi korpusami narzędzi, różnego rodzaju rur konstrukcyjnych, a w tym także ram rowerów i motocykli. Dzięki dobremu przewodnictwu cieplnemu wykorzystywane są one również w przemyśle elektrycznym.

Luty mosiężne występują w wielu wersjach wzbogaconych różnymi pierwiastkami, które nadają temu spoiwu nowych często bardzo wartościowych z punktu widzenia metody spawania twardego cech i właściwości.

Luty mosiężne to spoiwa, których używa się w wielu gałęziach przemysłu. Występują one w różnych wersjach, wzbogaconych takimi pierwiastkami jak krzem, cyna czy mangan, co sprawia, że zyskują nowe właściwości i tym samym poszerzają swoje możliwości zastosowania.

Stosując tego typu luty, należy dobrać ich wersje do materiału, z jakiego stworzony jest lutowany materiał. Nie należy również zapominać o zastosowaniu topnika, który jest niezbędny podczas lutowania przy użyciu tego spoiwa.