Oświetlenie LED – kryteria wyboru

Oświetlenie przemysłowe LED pozwala na dokładne oświetlenie wielu miejsc. Ze względu na wielość pomieszczeń, jakie należy zaopatrzyć w lepszy typ oświetlenia, istnieje wiele różnych rodzajów lamp.  Warto wiedzieć, że zwykłe lampy LED są o wiele razy bardziej wydajne, energooszczędne oraz długowieczne. Zwykłe lampy LED wykorzystywane są do oświetlania domów, sklepów, ulic itp. Natomiast, miejsca, które przeznaczone są produkcji, muszą być oświetlone za pomocą o wiele silniejszych lamp. Oświetlenie przemysłowe LED pozwala nie tylko na dokładne oświetlenie każdego zakamarka fabryki, sklepu czy hurtowni. Taki rodzaj oświetlenia jest długotrwały, silny oraz wydajny. Warto wspomnieć w zaletach o energooszczędności, jaką można uzyskać dzięki zastosowaniu odpowiednich lamp LED.


Rodzaje oświetlenia przemysłowego LED

Na początku warto wspomnieć o roli, jaką odgrywają poszczególne typy lamp. W każdym miejscu bowiem stosowane są zupełnie inne rodzaje i kształty lamp LED. Właściciele różnych sklepów, hal czy fabryk, dobierają lampy pod znanymi kryteriami i podziałami. Istnieje swoisty podział lamp pod względem kształtów, wymiarów, natężenia oraz miejsca, w które mogą one zostać wmontowane. Do każdego miejsca lampy dobiera się indywidualnie. Lampy przemysłowe LED muszą zostać umieszczone w strategicznych miejscach i na właściwej wysokości, by ich obecność faktycznie była odczuwalna.

Naświetlacz/ reflektor – jest to typ lampy, który może stać lub wisieć na suficie, rzadziej na ścianie. Reflektory takie mają najczęściej za zadanie oświetlanie wybranego obszaru.
Lampy wiszące podłużne – ten typ lamp jest najczęściej spotykany w supermarketach, w hurtowniach oraz we wszelkiego rodzaju halach produkcyjnych. Lampy wiszą dzięki specjalnie zamontowanym na suficie sznurkach i/lub haczykach. W momencie, gdy wysokość gali wynosi kilkanaście metrów, wiadome jest, że nie umieścimy lamp na suficie. Muszą więc one zostać zamontowane na odpowiedniej wysokości.
Lampy LED naścienne – jest to rzadziej spotykany rodzaj lamp LEDowych. Dość często możemy spotkać takie lampy w miejscach, do których nie sięga światło lamp wiszących.
Panele LEDowe podłogowe – często taki typ lamp służy ozdobnym dodatkowym promieniu światła. Panele jednak przydatne są w sklepach – celem ich zastosowania jest dokładne wyeksponowanie towaru. Rzadko można natknąć się na taki rodzaj paneli, zwłaszcza w fabrykach lub hutach. Częściej jednak stosuje się meblowe oświetlenie LED.

technologie led


W jaki sposób możemy dopasować oświetlenie LED do danego miejsca?

Dopasowanie lamp LED do miejsca pracy nie jest trudne – często sami producenci typują, do jakiego rodzaju miejsca przemysłowego będzie pasować dany rodzaj lampy. Ponadto, nie umieścimy takiej samej lampy LED w ogromnej, zakurzonej fabryce oraz w czystej i jasnej drukarni. Dobieranie lamp LED odbywa się na zasadzie korzystania ze wskazówek dotyczących rozmiarów, natężenia lampy itp. Oczywistym jest, że lampy do pomieszczeń dobiera osoba decyzyjna, znająca się na wyposażeniu miejsc przemysłowych. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z firmą Globus Lighting.

Obecnie, lampy LED stosowane są w większości miejsc, w których trwają prace przemysłowe. Ostra widoczność, brak zaciemnionych miejsc znacznie ułatwia nam pracę. Warto także dodać, że zastosowanie lamp LEDowych sprzyja ekonomii firmy. Lampy te stanowią energooszczędne źródło energii. Poza tym, lampy LED są wydajne do 50% więcej niż tradycyjne żarówki. Starczają na dłużej i pomimo wysokiej ceny, należy zainwestować w lepszy typ oświetlenia, zyskując na tym niejednokrotnie. Lampy ledowe nie posiadają drażniącego źródła światła, dzięki czemu ich zastosowanie stanowi bezpieczną pracę.