W zależności od konstrukcji budynku i jego przeznaczenia konieczne jest dobranie odpowiedniej bramy, która najlepiej będzie spełniała swoje funkcje bez jednoczesnego utrudniania wykonywanych codziennie czynności. Można wyróżnić wiele rodzajów bram, które wykonane są z odmiennych materiałów i różnią się specyfiką swojej pracy. Są one stosowane w magazynach, halach, a także w domowych garażach. Jakie rodzaje bram możemy wyróżnić?
Bramy segmentowe
Bramy segmentowe idealnie sprawdzają się w budynkach, w których nie ma wiele miejsca. Bramy te umożliwiają zaoszczędzenie przestrzeni – po otwarciu pozostają za stropem, co dodatkowo zwiększa wygodę codziennego użytkowania. Bramy segmentowe są bardzo uniwersalne i mogą zostać zamontowane w każdym otworze garażowym. W zależności od potrzeb klienta możliwe jest zamontowanie bramy automatycznej lub otwieranej ręcznie. Obecnie oferowane bramy segmentowe są wykonane z wyjątkowo trwałych materiałów, które gwarantują wysoki poziom izolacji. Możliwe jest zastosowanie paneli ocieplanych za pomocą pianki poliuretanowej, co umożliwia łatwiejsza kontrolę temperatury w pomieszczeniu. Intensywne działanie czynników zewnętrznych oraz intensywna eksploatacja nie mają negatywnego działania na szczelność i sprawność bram.
Bramy harmonijkowe
Panele w bramach harmonijkowych w odróżnieniu od bram segmentowych układają się pionowo, nie poziomo, a ich przesuwanie możliwe jest w obie strony. Bramy te mogą być wykonane ze stali, aluminium, ponadto mogą być ocieplane za pomocą pianki poliuretanowej lub wełny mineralnej. Bramy te bardzo często posiadają również elementy oszklone, ponadto coraz chętniej montuje się w nich również drzwi przejściowe lub skrzydła podzielne przechodnie. Bramy harmonijkowe są wykorzystywane bardzo często w różnego rodzaju warsztatach, halach przemysłowych, a także w domowych garażach. Podobnie jak w przypadku bram segmentowych możliwe jest zastosowanie automatycznego napędu, nadajników czy sterowników kodowanych cyfrowo.
Bramy szybkobieżne
Bramy szybkobieżne zazwyczaj stosowane są wewnątrz budynków w celu optymalizacji temperatury i oszczędności energii. Przeważnie wykonywane są z miękkiego, ale jednocześnie odpornego materiału PVC. Powszechnie wykorzystywane są w halach magazynowych, chłodniach oraz centrach logistycznych. Mogą być one otwierane pionowo lub poziomo. W zależności od potrzeb klienta mogą być przezroczyste lub w kolorze. Bramy szybkobieżne można podzielić na dwie główne grupy: bramy stosowane wewnątrz budynku oraz te stosowane na zewnątrz. Różnią się one podstawowymi parametrami oraz zastosowanym materiałem.
Bramy hangarowe
Bramy hangarowe są bramami wielkogabarytowymi. Znajdują one zastosowanie przeważnie w lotnictwie oraz przemyśle. W zależności od specyfiki pracy bramy możliwe jest wykorzystanie techniki zasuwania jej jak w przypadku bram harmonijkowych, składanych. Ze względu na duże rozmiary zazwyczaj stosuje się ramę nośną, dzięki której możliwa jest wymiana pojedynczych segmentów bez demontażu pozostałych. Ponadto bramy hangarowe często wyposażane są w drzwi przejściowe oraz okna zarówno w gumowej jak i aluminiowej ramie. Możliwe jest również umieszczenie w nich kratek wentylacyjnych lub innych niezbędnych otworów technicznych. Bramy hangarowe cechują się wyjątkową trwałością, izolacyjnością oraz odpornością na napór wiatru.
Bramy rolowane
Bramy rolowane świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach gdzie ograniczona jest ich wysokość. Pancerz bramy zwija się na wał umieszczony ku górze, dzięki temu przestrzeń pod sufitem nie jest zajmowana. Bramy rolowane bardzo często wykorzystuje się w przypadku budynków przemysłowych. Są one wówczas wykonywane ze stali lub aluminium. W przypadku gdy jest niezbędne ich ocieplenie stosuje się w tym celu piankę poliuretanową.
Materiały źródłowe: Torsystem.com.pl