Sauna – co to jest i jakie istnieją jej rodzaje?

Sauna jest miejscem, które rozgrzewa pomieszczenie do bardzo wysokiej temperatury. Sauna działa leczniczo, odprężająco oraz pozytywnie wpływa na krążenie. Jest parę podstawowych rodzajów sauny – nowoczesna sauna nad podczerwień (infrared), sucha, parowa i  mokra. Sauna na podczerwień – wynaleziona całkiem niedawno, stworzona dla osób niemogących korzystać z innego typu sauny. W tego typu saunie działają na nas promienie podczerwone ogrzewając tylko nasze ciało, nie działając w żaden sposób na temperaturę powietrza w saunie. W saunie suchej powietrze rozgrzewają suche kamienie w piecu. Sauna parowa ogrzewana jest generatorem wytwarzającym parę wodną. Sauna mokra również wypełnia się parą przez polewanie kamieni wodą.

Kto może zająć się projektowaniem sauny?

Istnieje wiele firm oferujących konsultacje, zaprojektowanie sauny oraz jej montaż w domu klienta czy też w konkretnym centrum SPA. Ważne jest, by ktoś zajął się tym fachowo, dlatego większość osób wybiera usługi ze strony firm sprawdzonych i posiadających długi staż. Jednak, co może zadziwiać – saunę można także zbudować samemu. Wystarczy odpowiednia wiedza, zapał do stworzenia kawałka SPA we własnym domu, wszystkie odpowiednie materiały i możemy sami zabrać się za tworzenie sauny.

korzystanie-z-sauny

Jak wygląda projektowanie sauny?

Aby zaprojektować saunę zgodnie z zasadami funkcjonalności, należy bardzo dokładnie dokonać wszystkich pomiarów pomieszczenia, w którym sauna ma być zbudowana. Drugim krokiem jest opracowanie wszelkiego rodzaju instalacji – wodnej lub też elektrycznej. Razem z instalacją w parze idzie założenie odpowiednio grubej izolacji termicznej. Następną ważną czynnością w projektowaniu sauny jest dobór odpowiedniego rodzaju drewna do wyłożenia sauny oraz wszystkich innych potrzebnych materiałów.

Najczęściej do budowy sauny używa się jodły kanadyjskiej, cedru czy świerku skandynawskiego. Projekt sauny wraz z wymiarami przenosi się na papier lub do komputera i tam, według wytycznych organizuje się montaż sauny trwający nie więcej niż jeden dzień – dodaje firma Vital-Sauna.

Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Ważne jest, aby przy projektowaniu sauny uwzględnić zasilanie. W przypadku budowania sauny, odpowiednie jest zasilanie trójfazowe. Ściany sauny powinny być całkowicie pokryte drewnem. Drewno to musi mieć odpowiedni gatunek i grubość. Pod ścianą z drewna konieczna jest izolacja termiczna. Do izolacji termicznej używa się najczęściej wełny mineralnej. Do izolacji termicznej absolutnie nie wolno używać z płyt styropianowych. Trzeba również zabezpieczyć drewno przed wchłanianiem wilgoci z sauny.

Bardzo ważne są wszystkie instalacje wloty i wyloty oraz odpływ do kanalizacji, do której będzie odprowadzana woda ze skroplonej pary wodnej.

Również ważnym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest wentylacja. Bez odpowiednio zamontowanej możemy ryzykować przegrzaniem pomieszczenia czy nawet pożaru.