Zastosowanie drewna budowlanego

Dzisiejsza branża budowlana to dynamiczne środowisko. Powstają coraz to nowe rozwiązania ułatwiające pracę. Pracownicy budowlani są też coraz lepiej wykwalifikowani. Wpływa na to ogromna konkurencja na tym polu.

Pojawianie się nowych, łatwych do wykorzystania materiałów budowlanych nie zmieniła jednak jednej kwestii. Drewno nadal jest powszechnie wykorzystywane na budowach. Spełnia wiele ważnych zadań. Dlaczego jest nadal tak popularne? Dzieje się tak za sprawą łatwości w jego kształtowaniu i obróbce. Drewno odznacza się również walorami estetycznymi, któremu nawet najlepsza kopia nie jest w stanie dotrzymać kroku. Jakie zatem są najczęstsze zastosowania drewna budowlanego?

Charakterystyka więźby dachowej

Drewno powszechnie wykorzystywane jest do tworzenia więźby dachowej. Składa się ona z wielu elementów jak chociażby:

  • Legary i belki,
  • Krokwie, słupy i kalenice

Do ich produkcji najczęściej korzysta się z drewna sosnowego i świerkowego o odpowiedniej wilgotności. Istnieje możliwość zamówienia całej więźby dachowej w nadym tartaku.

Inne elementy drewniane związane z dachem to:

  • Kontrłaty i łaty. Odpowiadają za poziome łączenia na dachu spadzistym. Są też równocześnie podłożem pod pokrycie dachowe.
  • Kolejny ważny rodzaj drewna to krawędziaki. Ich najważniejszym zadaniem jest rozłożenie ciężaru dachu na ściany.

Warto pamiętać, że wszystkie te elementy powinny zostać dokładnie zaimpregnowane przed użyciem. Tylko wtedy będą mogły dobrze służyć prze lata.

Drewno konstrukcyjne - TomDrew Rzeszów

Drewno pozyskane w tartaku cieszy się dużym powodzeniem.

Drewno konstrukcyjne

Niektórzy inwestorzy rezygnują z domów klasycznie murowanych na rzez budynków o konstrukcji szkieletowej. Do tego celu służy właśnie drewno konstrukcyjne. Występuje w różnych klasach, jakości.

Drewno konstrukcyjne spełnia też inne ważne zadania. Warto wymienić te funkcje by mieć pełny obraz funkcjonalności drewna. Jest to, więc:

  • Używanie drewna konstrukcyjnego do układania bardzo solidnych stropów.
  • Ten rodzaj drewna nadaje się idealnie do wznoszenia altanek, garaży, zadaszeń, antresol. Wykorzystywany jest też do budowy saun fińskich.
  • Drewno konstrukcyjne może też zostać użyte, jako bardzo ciekawie wyglądające, dekoracyjne belki stropowe.

Są i inny zastosowania drewna, które też zasługuje na miano budowlanego. Chodzi tu przede wszystkim o drewno podłogowe. Można też jednak w ten rodzaj zaliczyć galanterię drzewną, deski gładko strugane, sztachety do płotów.

Równowaga

Rozwój nowych technologii dotyka również branży budowlanej. Powstają nowe, funkcjonalne materiały budowlane. Spotyka się również innowacyjne rozwiązania techniczne. W tym rozwoju jest jednak nadal miejsce dla drewna budowlanego. Dzieli się ono na różne kategorie, jego zastosowanie ma nadal bardzo szeroki wymiar. Najczęściej są to konstrukcje więźby dachowej. Oprócz tego mamy do czynienia z drewnem konstrukcyjnym stosowanym przy domach szkieletowych.