Prawo Hooke’a – co to jest, o czym mówi i gdzie się je wykorzystuje

Prawo Hooke’a, to prawo mechaniki, które określa zależność odkształcenia od naprężenia. Według niego odkształcenie ciała pod wpływem działającej na nie siły jest proporcjonalne do tej właśnie siły. W praktyce stosowane jest ono więc do określenia siły potrzebnej do konkretnego odkształcenia. Dzięki niemu można projektować konstrukcje wyginające się i wydłużające pod wpływem sił zewnętrznych.

Prawo Hooke’a – zastosowanie

Firmy zajmujące się aparaturą pomiarową bazują na prawie Hooke’a, w swej ofercie przedstawiając między innymi czujniki i przetworniki siły i masy, siłomierze i wagi, układy pomiarowe i mierniki, czujniki i przetworniki ciśnienia oraz czujniki i przetworniki poziomu. Urządzenia te swe zastosowanie znajdują w automatyce przemysłowej. Spais firma z Gdańska swym klientom oferuje również opracowywanie i wdrażanie innych, nietypowych rozwiązań. Przede wszystkim specjalizuje się jednak w dziedzinie czujników, przetworników i aparatury pomiarowej opierając swój katalog o własne opracowania i dokumentację. Jej wyroby są stosowane w układach automatyki przemysłowej, w laboratoriach i stanowiskach diagnostyki i kontroli.

kulki poddające się prawą fizyki

Czym są siłomierze?

Siłomierz, inaczej dynamometr, to przyrząd do pomiaru wartości działającej siły. Jego zasada działania również w większości opiera się na prawie Hooke’a. Przeznaczony do pomiaru siły nacisku i siły ciągu wykorzystywany między innymi w specjalistycznych laboratoriach, w produkcji czy kontroli jakości. Można go użyć podczas pomiarów ręcznych, ale również poprzez zamocowanie lub zawieszenie. Wstępuje wiele jego wersji. Na przykład Spais swym klientom proponuje choćby siłomierz liniowy FT-5927  czy przeznaczony do pomiaru siły naciągu liny. Taki typ siłomierza służy więc przy urządzeniach dźwigowych czy odciągach masztu.

Czym są czujniki i przetworniki masy i siły?

Czujniki tensometryczne, to podstawowe elementy każdej wagi elektronicznej oraz urządzeń do pomiar sił ściskających. W układach automatyki, gdzie należy dokonywać pomiarów wagowych również są spotykane. Mają cały szereg zalet. Przede wszystkim odznaczają się dużą czułością i dokładnością, mają małe wymiary i są odporne na drgania i wstrząsy. Można je wykorzystywać na powierzchniach zakrzywionych oraz w wysokich temperaturach.

Studentki omawiające prawo Hooke'a

Czym są czujniki i przetworniki ciśnienia?

Czujniki i przetworniki ciśnienia, to przyrządy służące precyzyjnym pomiarom ciśnienia, podciśnienia oraz różnicy ciśnień. Większość z nich znajduje zastosowanie w pomiarze ciśnienia gazów i cieczy. Problem pomiaru ciśnienia występuje szczególnie w energetyce, przemyśle chemicznym i spożywczym oraz w ciepłownictwie i wentylacji. Poza tym czujniki i przetworniki ciśnienia swe zastosowanie znajdują również w kanalizacji i wodociągach.

Pomiary ciśnienia to obszar od zera do kilku tysięcy barów. Wielkość ciśnienia jest oczywiście decydująca dla konstrukcji mechanicznej danego przetwornika. W przypadku małych ciśnień stosuje się czujniki elektromechaniczne, a w przypadku większych – piezorezystancyjne.

Czym są czujniki i przetworniki poziomu?

Z kolei czujniki i przetworniki poziomu pozwalają na kontrolę poziomu, dlatego skutecznie wykorzystywane są przy zabezpieczeniach zbiorników. Zarówno przed przepełnieniem, jak i całkowitym opróżnieniem. Ze względu na różne rodzaje czujników i przetworników poziomu skutecznie stosowane mogą być w przypadku cieczy lepkich i gęstych, ale również zawiesin i mas plastycznych uzyskujących stan ciekły w podwyższonej temperaturze.

Maszyna posiadająca dynamometr

Decydując się na zakup aparatury pomiarowej

Szukając odpowiednich rozwiązań dobrze skontaktować się z firmą, która oprócz doświadczenia w branży pochwalić może się również szybkością działania oraz ścisłą współpracą z klientem na wszystkich etapach realizacji zadania. Firma Spais swym klientom oferuje nie tylko urządzenia najwyższej jakości, ale również indywidualne podejście do ich wymagań. Usługi w zakresie projektowania i budowy urządzeń powinny być bowiem dostosowane do potrzeb i wymagań danego klienta.

Katalog firmy obejmuje czujniki pomiarowe siły i masy, osie tensometryczne oraz czujniki pomiarowe ciśnienia i poziomu. W ofercie firmy znaleźć można też siłomierze liniowe, siłomierze kontrolne i siłomierze specjalistyczne. Nie brakuje też oczywiście wag elektronicznych, w tym wag hakowych i zawiesinowych. Spais oferuje również układy do ważenia materiałów sypkich i cieszy w zbiornikach. Katalog urządzeń obejmuje więc wszystko to, co w hydraulice, przemyśle czy energetyce może się przydać.